• Menu
  • Menu

Gdansk, a Balti-tenger ékköve: látnivalók és programok

Lengyelországban több alkalommal jártam már. Túráztam a Magas-Tátrában, megmászva a Rysy-t és ezzel az ország legmagasabb csúcsát (2499 m). Ellátogatottam a magyarok által legkedveltebb lengyel városba, Zakopane-ba és Krakkóba, amely több szálon is összefonódik a magyar történelemmel. Felkerestem az auschwitzi haláltábort és a föld mélyére ereszkedve Kinga legendájának nyomába eredtem a világ egyik legszebb sóbányájában, Wieliczkaban.

krakkó legszebb látnivalói zakopane legszebb kirándulóhelyek

A legenda szerint Árpád-házi Szent Kinga nevéhez fűződik a wieliczkai sóbánya felfedezése. Házasságkötése alkalmából ugyanis nem aranyat, vagy drágakövet kért, hanem sótömböket a Máramarosi sóbányából. Ezeket új, lengyel hazájába vitette. Megérkezve, rábökött egy helyre és kérte, hogy itt kezdjenek el ásni. A föld alatt egy sótömbre bukkantak, benne Kinga jegygyűrűjével.

Ennél északabbra a térképen azonban nem jutottam, mígnem a Lengyel Idegenforgalmi Szervezet meghívására Gdanskba nem utaztam, amelyet 2024-ben Európa legjobb karácsonyi vásárának választottak. Az ünnepi időszak csak apropója volt a látogatásnak, ám kétségtelen, a karácsonyi fények még inkább kiemelték a város legendás szépségét.

Ha nem jártatok még Gdanksban, jó szívvel ajánlom felkeresni akár egy hosszú hétvégére is. A Balti-tenger partján fekvő város ugyanis meseszép, nem mellesleg pedig a világörökség része. A Hármasváros (Trójmiasto) részeként érdemes a gdanski kirándulást Sopottal és Gdyniával is kiegészíteni, illetve ha időnk engedi, látogassunk el a világ legnagyobb téglavárába, Malborkba is.

Hogyan utazzunk Gdanksba

Budapestről jelenleg nincs közvetlen járat Lengyelország egyik legészakibb városába, azonban ez senki kedvét ne vegye el az utazástól. Ugyanis Gdanskba könnyen eljuthatunk a LOT lengyel légitársasággal, amely Budapestről varsói átszállással naponta repül a Balti-tenger partjára. Másik opcióként Varsóból vonattal alig 20€ és három óra alatt Gdanksban lehetünk, Varsóba pedig fapados járatokkal (pl.: Wizz Air, Ryanair) szinte minden nap eljuthatunk.

Kis gdanski történelem

Gdańsk történelme egészen a középkorig nyúlik vissza, amikor a város a Balti-tenger egyik legfontosabb kereskedelmi központjává vált. A 13. században a Német Lovagrend befolyása alá került, majd később csatlakozott a Hanza-szövetséghez. A 15. századtól a Lengyel Királyság része lett és virágzó kikötőként szolgált, különösen a gabonakereskedelem és hajógyártás terén.

A kimondottan gazdag múlt ellenére a 20. században azonban Gdansk sorsa drámaian alakult. Az első világháborút követően az 1919-es versailles-i békeszerződés értelmében létrejött a Danzigi Szabad Város, amely autonómiát biztosított a városnak, bár Lengyelország ellenőrzése alatt állt. 1939-ben a náci Németország Gdansk kikötőjében, Westerplatténél indította meg a második világháborút.

A háború végén a város romokban hevert, csaknem 90%-a az épületeknek elpusztult. De újjáépítése során sikeresen visszanyerte középkori jellegét, és ma ismét a Balti-tenger ékköveként ragyog. A modern történelemben Gdansk a Szolidaritás mozgalom bölcsőjeként vált ismertté, amely nagyban hozzájárult a kommunista rendszer bukásához Lengyelországban és Kelet-Európában. Ha valakit érdekel jobban a történelem, akkor Gdanskban ne hagyja ki az Európai Szolidaritási Központot (ECS) és a második világháborús múzeumot (WWII Museum) sem.

Gdansk látnivalói és legszebb helyei

Gdansk óvárosa lenyűgöző látványosságokkal büszkélkedik, amelyek gyalogosan könnyen bejárhatóak. Kedvcsinálóként meséljenek a képek helyettem, mit érdemes a Szabad Városban (Danzig) megnézni.

A Długi Targ (Hosszú Piac) színes homlokzataival és a város szimbólumának számító Neptun-kúttal az egyik legnépszerűbb pontja a városnak.
A karácsonyi vásár a Targ Węglowy (Szénpiac) téren kapott ismét helyet és 2024-ben Európa legjobbjának választották.

A Motława folyó partján csodálatos panoráma tárul a látogatók szeme elé.

A Fegyverház (Wielka Zbrojownia) Gdansk egyik legimpozánsabb reneszánsz épülete.
1609-ben épült és egészen az 1800-as évekig fegyverek, páncélok és egyéb haditechnikai eszközök tárolására szolgált.
Itt található a kikötői daru (1442–44) is, amely Gdansk szimbóluma. A középkorban a rakományok mozgatását szolgálta, ma pedig múzeumként működik.
A nyolcszögletű Basta Jacek tornyot az 1400 években építették védelmi célokra. 36 méterrel magasodik Gdansk óvárosa felé.

Az oroszlános szökőkút az óváros szívében, a Świętego Ducha (Szentlélek) utcában található.
Nem egy régi látványosságról van szó, mindössze 2012-ben készült el. A négy bronzból készült oroszlánfigura jelképezi a város egykori történelmi negyedeit.
A Hala Targowa vásárcsarnokban minden finomságot megtalálsz, ami szem, s szájnak ingere.
A Mária-templom a világ egyik legnagyobb téglából épült temploma, amelynek tornyába felmászva lenyűgöző kilátásban lehet részünk.

A Mariacka utca macskaköves sikátorai és borostyánüzletei különleges hangulatot árasztanak, különösen este, amikor a lámpák fénye megvilágítja a régi épületeket.

A Városháza a Rynek Główny (Főtér) közepén található. A 14. században kezdték el építeni és 83 méteres tornyának jellegzetessége a díszes óra, amely az egyik legfontosabb időmérő eszköznek számít a városban. A Városháza épületében ma a Gdanski Városi Múzeum működik, tornyából pedig csodálatos panoráma nyílik a történelmi belvárosra.
A gdanski városlátogatás nem teljes lengyel ételkülönlegességek nélkül.
A karácsonyi vásárban a legnépszerűbb lengyel ételeket, úgy mint pierogi, zapiekanka, bigos végiskóstolhatjuk forralt borok kíséretében.

Terülj-terülj asztalkám a Gdanski Bowke étteremben, ahol ne hagyjuk ki a hering mellett a pisztrángot sem, isteni.

Borostyán és további érdekességek

A borostyán a Balti-tenger partvidékének egyik legismertebb és legértékesebb természeti kincse. Korát 45-50 millió évre becsülik, anyagát tekintve pedig ez nem egy ásvány, hanem megszilárdult fenyőgyanta. Színe a sárgától a fehéren (kalcium) át egészen a kékig (réz) terjedhet, amelyek értékes információt adnak a korabeli élővilágról a tudósoknak.

A Borostyán-út a Balti-tenger partjától egészen a mediterrán területekig húzódott, az értékes kincs fővárosaként pedig Gdansk szolgált. Az ókorban is már nagy népszerűségnek örvendő borostyánt számos formában, de leginkább ékszerként hasznosították. A kő történetébe egy páratlan kiállítás enged betekintést a gdanski Borostyán-múzeum (Muzeum Bursztynu).

Kissé távolabb Gdansk óvárosától található az Oliwa Park, amely egy csodás zöld színfoltja a városnak.
Oliwa Katedrális, amely a barokk stílusú belső teréről és a világ egyik legnagyobb barokk orgonájáról ismert.

A park egyik legszebb épülete a ciszterci szerzetesek által alapított 12. századi apátsági palota.
A Pálmaház története a 18. századra nyúlik vissza, de jelenlegi formájában 2022-ben nyitott újra. A trópusi környezet és 24 méter magas üvegház egészen meglepő látványosság volt a decemberi lengyel hidegben.
Az Oliva Stra Gdansk legmagasabb épülete a maga 180 méterével.
Az irodaház aljában egy pálmakert kapott helyet, míg a 32. szinten egy kilátóterasz és több étterem, köztük a Michelin csillagos ARCO by Paco Pérez kapott helyet.

Sopot

Sopot egy bájos üdülőváros a Balti-tenger partján, a Háromváros (Trójmiasto) egyik tagja Gdansk és Gdynia mellett. A város főként homokos strandjairól, gyógyfürdőiről, pezsgő kulturális életéről és ikonikus mólójáról híres. Ideális úti cél azok számára, akik pihenésre és szórakozásra vágynak.

A város gyógyító hatású, sós forrásairól régóta ismert. Számos békebeli épület és szálloda nyílt a fürdőzők kedvéért itt a Balti-tenger partján. Köztük a Grand Hotel Sopot, amelyben olyan híres politikusok és vendégek szálltak meg, mint Marlene Dietrich, Fidel Castro, de a náci vezér Hitler is, akinek pontos szobaszámát ma is titok övezi.

A sopoti móló Európa leghosszabb fa mólója, amely 511 méter hosszan nyúlik be a Balti-tengerbe. Csodás kilátás nyílik róla a tengerre és a sárga homokfövenyre, amely náyron megtelik élettel.

A Monte Cassino a város fő sétálóutcája, amely tele van éttermekkel, kávézókkal, bárokkal és üzletekkel.
Sopot egyik különleges épülete a Krumpliház (Krzywy Domek), amely hullámzó építészeti stílusával Gaudíra emlékeztet.
A víztorony a város egyik szimbóluma, ahonnan panorámás kilátás nyílik Sopotra és a környező vidékre.

sopot lengyelország traveladdict

Gdynia

Gdynia Lengyelország egyik legfiatalabb városa, amely a Balti-tenger partján, Gdansk és Sopot mellett található. Az 1926-ban városi rangot kapott település a két világháború között alakult ki, hogy Lengyelország számára biztosítson egy modern kikötőt. Azóta dinamikusan fejlődő várossá nőtte ki magát, ahol vitorláshajó-múzeum, art deco és Bauhaus épületek, homokos strandok és hadihajók egyaránt megtalálhatóak.

Malbork vára

Lengyelország egyik legszebb és a világ legnagyobb területű fekvő várát Malborkban találjuk, amelyet 1274-ben épített a Német Lovagrend. A rendet eredetileg Palesztinában alapították betegek ápolása céljából, később pedig a Szentföld visszaszerzésére irányuló keresztes hadjáratokat vezették. A malborki vár ma múzeumként működik (nyitvatartás és belépőjegyek ITT), ahol számos kiállítás mesél a lovagrend történelméről, a középkori katonai életmódról, valamint a vár építészeti különlegességeiről.

A grünwaldi csata (1410), amely a középkori Európa történetének egyik legnagyobb ütközete volt. A lengyel-litván szövetség elsöprő győzelmet arattak a Német Lovagrend felett, és ezzel a győzelemmel gyökeresen megváltoztak a balti és az ezzel szomszédos nyugat-orosz térség hatalmi viszonyai. Jan Matejko festménye.

A ma már UNESCO világörökség részét képező malborki vár három fő részből áll: az alsó várból, a középső várból és a legfelső várból, amelyek mind különböző védelmi funkcióval rendelkeztek.
Az építkezés során téglát használtak, hivatalosan ez a világ legnagyobb téglavára a maga 30 millió vörös tömbjével.

A Nogat folyó partján álló gótikus vár meseszép és történelme szorosan összefonódik a lovagrend tevékenységével, amely keresztény katonai rendként jelentős szerepet játszott a térség vallási és politikai életében.

A pelikán Krisztus szimbóluma volt a lovagrenden belül, ennek emlékét egy udvaron álló kút is jelzi.
A Nagymesterek Palotája a legnagyobb terem (450m2) a váron belül.
A Szent-Anna kápolnában 12 nagymester van eltemetve.

A borostyán fontos bevételi forrást jelentett a keresztes lovagok számára, amelyről a helyi vármúzeumban egy külön kiállítótermet is találunk.

A nagy, boltíves termek egykor a lovagok találkozóhelyei voltak.

Mária-templom: az egyik leglátványosabb része a várnak, amelyet Szűz Mária tiszteletére emeltek.

Ne maradj le!  További hasznos utazós tartalmakért kövesd Facebook, Instagram és TikTok oldalamat!