Előrebocsátom, hogy a hajós (cruise) utazásokkal szemben több fenntartásom is volt. Nevezetesen, hogy unalmasak, luxuskategóriának számítanak, meg amúgy is ezek az utak inkább nyugdíjasoknak valók. Így aztán amikor utazó bloggerként meghívást kaptam a Costa Cruise és ClicknCruise jóvoltából arra, hogy eltölthetek egy hetet a Földközi-tengeren egy hajón, vakartam is a fejem egy jó darabig, mit fogok én csinálni egy ilyen úton.
Aztán ahogy közeledett az utazás pillanata egyre izgatottabbá váltam. Nyilván addigra megnéztem már egy csomó videót és képet az Interneten, mire lehet számítani a hajón. Úgyhogy alaposan felkészültem. Ám a valóság messze felülmúlta az előzetesen elképzeléseimet. Pozitív értelemben.
Mikor érdemes hajóval utazni?
Ami az időzítést illeti, én azt javasolnám, hogy utószezonban érdemes hajós utat tervezni. Egyrészt ilyenkor a Földközi-tengeren ősszel és tavasszal már vagy még jó idő van. Másrészt tömegmentesen lehet az útvonalban szereplő városokat felfedezni. Nyáron az olyan városok, mint Róma, Barcelona, Isztambul amúgy is zsúfolásig megtelnek. Nem beszélve a repülőjegy árakról, amelyek ilyenkor az egekbe szöknek. A kikötőbe való eljutás megszervezése és költsége ugyanis az utazó feladata. Minden másra viszont tényleg megoldást nyújt a hajó és annak személyzete.
Beszéljünk az árakról
Ahogy sokaknak, úgy nekem is az volt az elképzelésem egy hajós útról, hogy milliókba kerül. Vagy legalábbis nagyon-nagyon sokba, amit az emberek többsége nem engedhet meg magának. Valójában egy egyhetes tengeri hajóút all inclusive ellátással, szállással, minden nap más városlátogatási lehetősséggel, ingyenes fedélzeti programokkal nem kerül többe, mint egy hét valamelyik európai tengerparton, sőt.
Szezontól függően akár 160-180.000 Ft/főtől is lehet találni hajós utakat, amihez a ClicknCruise oldalán ITT érdemes nézelődni. Ehhez ha hozzáadjuk a repjegy árát és a kötelező borravalót (átlagosan 10€/nap), összességében nézve is messze van egy hajós utazás a luxus kategóriától.
Programok a fedélzeten
Egy hajón unatkozni nem lehet, és úgy hogy egy hetet töltöttem a Costa Firenze fedélzetén biztosan mondom, így sem láttam biztosan minden részét. Az Instagram oldalamon napi szintű sztorikban sok érdekességet és hasznos tanácsot osztottam meg kezdő hajós utazóknak, amelyek a Cruising mappában visszanézhetőek. Ám hogy mennyire jól éreztem magam a hajón, arról ízelítőként íme egy rövid videó:
Ami a sok-sok ingyenes szolgáltatás (pl.: all inclusive étkezés, medence, fitneszterem használat, színházi programok, jacuzzi, játszószoba gyerekeknek, futó-és focipálya stb..) mellett a hajós utazás nagy előnye, hogy nem csak egy úticélt tartalmaz. Minden nap máshol köt ki a hajó, így egy hét alatt 5-6 várost is felfedezhetsz úgy, hogy valójában csak egyszer kell kipakolnod a bőröndből.
Nyilván 1-1 nap egy városban nem elég minden látnivalóra, de arra tökéletes, hogy ízelítőt kapj az adott helyről. Ha pedig nincs kedved kimozdulni a hajóról, természetesen dönthetsz úgy, hogy városlátogatás helyett átadod magad inkább a felhőtlen pihenésnek.
Útvonal és érintett városok
A Földközi-tengeren számos útvonal van, amin a hajók közlekednek és valójában bármelyik kikötővárosban megkezdheted az utazásodat. Én a Barcelona (Spanyolország) – Cagliari (Szardínia-Olaszország) – Palermo (Szicília-Olaszország) – Civitavecchia/Róma (Olaszország) – Genova (Olaszország) – Marseille (Franciaország) – Barcelona útvonalat választottam.
Egy nap kivételével, amikor is a hajó végig a nyílt vízen volt, minden nap egy-egy város felfedezésével töltöttem a napom nagy részét. Vagyis azt a 8-10 órát, ameddig a hajó a kikötőben állt. A városokba kimenni akár szervezett, akár egyéni módon is van lehetőség, én ez utóbbit választottam. A szárazföldi kalandokból következzen most néhány hangulatfotó leírásokkal és felkeresett látnivalókkal együtt.
Barcelona
Cagliari (Szardínia)
Palermo (Szicília)
Civitavecchia-Róma
Genova
Marseille
A meghívást és a lehetőséget az utazásra ezúton is köszönöm Costa Crusies és ClicknCruise!