Több ezer éves időutazás a történelemben. Páratlan természeti és kulturális nkincsek. Nyüzsgő keleti hangulat a sivatagi csendjével vegyítve. Jordánia mindezeket tálcán kínálja az idelátogatóknak, fenomenális gasztronómiai kalandok kíséretében! Egy hetet töltöttem az országban, ahonnan felejthetetlen élmények mellett egy újabb beszámolót hoztam magammal. Ha iránytűre lenne szükségetek, mit nézzetek meg, íme Jordánia kihagyhatatlan és legszebb látnivalói, amelyeket érdemes felvennetek a jordán bakancslistátokra. Ha pedig még több tippra utazós tippre vagy kíváncsi, kövesd a Traveladdict Instagram és Facebook oldalát.
Jordánia legszebb látnivalói égtájanként
Észak-Jordánia
Jordánia északi részén, a szíriai határ közelében évente mintegy 600 mm csapadék hullik. Ennek köszönhetően az Ajlun környéki hegyeket sivatag helyett fák borítják, tavasszal pedig virágokba borulnak a domboldalak.
Nagy területeken olajfát ültetnek errefelé, míg télen a mediterrán hatású vidéket meglepő módon hó borítja. A kedvező klímának köszönhetően a terület már az ókorban is lakott volt, amelyről számtalan római település romja tanúskodik, túlélve a történelem viharait.
Jerash
Jerash mintegy 50 km-re északra fekszik Jordánia fővárosától, Ammantól és az ország egyik legszebb látnivalóját rejti. A 2-3. században virágkorát élt város egykor fontos szerepet töltött be az ókor kereskedelmében, tekintve hogy Jerash az Aqabát és Damaszkuszt összekötő Via Romana mentén feküdt.
Jerashban számomra az volt a legvonzóbb, hogy emlékei nagyon jó állapotban maradtak fenn. Ez a viszonylag száraz éghajlat mellett annak is köszönhető, hogy az iszlám hit terjesztése itt békésen folyt. A terület új urai nem rombolták le az épületeket, így a Hadrianus diadalív mellett egy 5000 fős színház, Zeusz-szentély és oszlopos sugárutak ma is élénken tanúskodnak a város egykori pompájáról.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Jerash a régészet iránt kevésbé fogékony látogatókat is garantáltan lázba hozza, egy dologora azonban érdemes figyelni. A romváros nagy területen fekszik, ahol kevés az árnyék. A napszúrás és leégés elkerülése érdekében naptejet, sapkát és folyadékot mindenképp hozzunk magunkkal.
Ajlun
A méltóságteljes erődítmény már messziről uralja a látképet. Ajlun vára az iszlám hadiépítészet egyik legszebb alkotása, 1184-ben építette Szaladin szultán egyik tábornoka és unokaöccse. A szinte bevehetetlen erődítmény fontos szerepet töltött be az ország védelmi láncolatában. Ráadásul része volt annak a postahálózatnak is, amely 12 óra alatt galambok segítségével üzeneteket juttatott el Kairóból Damaszkuszba vagy Bagdadba.
Amman, a főváros
Nehezen hihető, hogy Jerikó és Damaszkusz mellett Amman a földkerekség egyik legrégebbi városa. A római kori színházon és a citadella épületén kívül az ammani házak nagy többsége ugyanis az 1920-as évekből való.
Ammanban az ország lakosságának harmada, 3,5 millió ember él. A közel 20 dombra épült mészkőházak látványa naplemente idején a müezzin hangjával libabőrös élmény. Ne hagyjuk ki a városban járva a római kori épületek mellett a Boulevardotés Al Abdali utcát sem. A modern üzleti negyed felhőkarcolóival és kávézóival engem kicsit Azerbajdzsán fővárosára, Bakura emlékeztetett. Azzal a különbséggel, hogy ott az gazdagság forrása az olaj, Jordániának viszont egy gram sincs az értékes nyersanyagból.
Citadel (Amman)
Amman egyik leghíresebb látnivalójának otthont adó dombon különböző korokból származó romokat találunk. A Citadel egyik legépebben megmaradt része a 2. században, Marcus Aurelius uralkodása alatt emelt Herkules-szentély. Az épületből csak néhány oszlop maradt meg, ám ezek is jól szemléltetik az épület egykori pompáját.
A romterület másik ikonikus része az Ummayad Palace, amelynek hatalmas bejárati csarnoka a 7. századból való, kupolája ma pedig megannyi galamb otthona. A jordánok népszerű sportja a galambröptetés. Napnyugtakor a Citadel tetejéről jól megfigyelhetjük, ahogy a galambok köröznek az égen, mielőtt leszállnak annak a háznak a tetejére, ahol élnek.
Királyi Autómúzeum (Amman)
Az autózás szerelmesei Ammanban járva keressék fel a királyi autómúzeumot, ahol a királyi család autói elevenítik fel Jordánia legújabb kori történetét. A csarnokokban az államalapító I. Abdallah limuzinjai mellett az országot 40 évig kormányzó Husszein állami autói és sport kocsijait láthathjuk . Köztük olyan különleges darabokat is, mint Ferrari F40, Aston Martin DB52, vagy egy pápamobil, amit II. János Pál pápa jordániai látogatásakor használtak.
A kiállítás egyik legérdekesebb darabja kétségkívül az a Marsbéli járgány volt, amiben Matt Damon próbált életet találni a Marson. A 2015-ös hollywoodi mozi, a Mentőexpedíció (The Martian) ikonikus jeleneteit Jordániában, Wadi Rumban forgatták. Az autó az eredeti kellék, amit a filmesek az országnak ajándékoztak emlékül, miután befejezték a forgatást.
Római színház (amfiteátrum)
A 2. században az Al-Tadzs hegy lábánál, a mai Amman központjában emelték ezt a kitűnő állapotban fennmaradt, 6000 férőhelyes római színházat. Remek akusztikája van, nyaranta a színház koncertek és boxmeccsek! népszerű színhelye is.
Holt-tenger és környéke
A világ legmélyebben fekvő (-420 m) és egyik legsósabb (33%) tavát valószínűleg nem kell külön bemutatni, hiszen a Holt-tengerről szerintem mindenki hallott. Ha más nem onnan, hogy a Holt-tengerben minden fürdőző megtapasztalhatja a súlytalanság állapotát, és az ember keljfeljancsi módjára lebeg a felszín tetején. Az extrém körülményeket néhány mikróbán kívül más élőlény nem tudja túlélni, ökológiailag mégis veszélyeztetett tóról beszélünk.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A Holt-tenger szintje évente egy métert süllyed, mert a Jordániából és a hegyi forrásokból származó vizet megcsapolják, és ivóvíznek vagy öntözésre használják. Évek óta tervezik egy csatorna megépítését, amely a Vörös-tengerből vezetne el vizet a Holt-tengerbe, de a feszült politikai helyzet lehetetlenné teszi ezt egyelőre, hogy Jordánia Izrael és a palesztinok közös tervet valósítsanak meg.
Madaba
A város már az Ószövetségben is szerepel, de ott még Mebda néven. A többségében keresztények lakta település hírnevét leginkább a mozaikok alapozták meg, amely a bizánciak idején élte virágkorát. Napjainkban Madaba a mozaikiskola hagyománya mellett teveszőrből készült szőtteseiről is híres.
A város fő látnivalója a Szent György-templom, amelyben az 560 körül, 2 millió mozaik felhasználásával készült híres Palesztina mozaikot láthatjuk. Alsó-Egyiptom, a Nílus delta, Jeruzsálem és a mai Libanon mellett figyeljük meg a játékos növény és állatábrázolást is rajta, mint például a halak visszafordulását a Holt-tengerből a Jordán folyó torkolatánál.
Mount Nebo
A Madabától 10 km-re fekvő Nébó-hegy Jordánia legfontosabb zsidó-keresztény zarándokhelye. Az Ószövetség szerint erről a hegyről látta meg az Egyiptomból való kivonulás után Mózes az ígéret földjét. Szép időben lenyűgöző kilátás nyílik a Nébó-hegyről a Holt-tenger másik oldalán található Jerikóig, sőt a távolban Jeruzsálem városa is feltűnik a horizonto.
A 840 méter magas Nébó-hegy a kereszténység kialakulásakor vált zarándokhellyé, ám a fordulópontot a hely életében 1933 jelentette. Ekkor ugyanis a terület egy részét megvásárolták a ferencesek, akik az ásatások során egy bazilikát tártak fel a hegy tetején 6. századi padlómozaikokkal.
Wadi Mujib
A jordán Grand Canyon, azaz a Wadi Mujib, nemcsak a világ legalacsonyabban fekvő természetvédelmi területe, hanem Jordánia egyik legszebbnek tartott kanyonja is egyben. A tengerszint alatt 400 méteren fekvő szakadékban kanyargó bibliai Arnon folyó a Holt-tengerbe ömlik, és ha szeretnénk, ha nem, de túra közben nyakig el fogunk merülni benne.
Az út kötelelek és zúgók mentén vezet a kanyonban végig, ahol erőnlétünk mellett pár helyen egy csipet bátorságra is szükségünk lehet. Ám az égbe meredő sziklafalak látványa a kék vízzel kombinálva valami elképesztő látvány. Csakúgy mint a szoros végében lévő 20 méteres vízesés, ami mögé be is lehet menni. A Wadi Mujib kanyon kapcsán gyakorlati tudnivalókat és hasznos tanácsokat korábbi jordán beszámolómban olvashatsz.
Kis jordán gasztronómia
Látnivalók Jordánia középső részén
Petra
A jordániai utazás csúcspontját minden kétséget kizáróan Petra sziklavárosa jelenti, amelyet az újvilág hét csodája közt tartanak számon. A vörös, rózsaszín és a barna minden árnyalatában ragyogó épületeket a nabateusok a természettel harmóniában alkották meg és alakították ki bennük templomaikat, kincsesházaikat és sírjaik homlokzatát.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A titokzatos beduin törzs, a nabateusok határai Damaszkusztól a Sínai-félszigetig terjedtek. Évszázadokon keresztül az ő fennhatóságuk alá tartozott a régi világkereskedelmi utak ellenőrzése, amely szerepet évszázadokon keresztül fenntartották. Augustus római császár uralkodása alatt a nabateusok segédletével évente 10.000 kg tömjént szállítottak Rómába.
Petra és környékén hozzávetőleg nabatues 800 emlék marad fent, amelyek teljes bejárására minimum 2 nap és Jordan Pass javasolt. Nekünk csak pár óránk, ám az élmény így is marandó volt. Az alábbi képeken és leírásokon keresztül mesélek Petráról.
Petra érdekességek
Shobak vára
A várak szerelmeseinek érdemes megállniuk Shobakban, ahol egy szép erődítmény található. Montreal (vagy Mons Realis) volt a neve a keresztesek idején, és 1115-ben I. Balduin építette. Ottjártamkor épp felújítás alatt állt a vár, de távolról is szép látványt nyújtott a szikla tetején. Az autentikusságát a helynek az úton áthaladó kecskenyáj is fokozta, amely gyakorta megesik Jordánia sivatagi részein járva.
A világ legkisebb hotele
Nem messze Shobak várától egy apró kuriózum, nevezetesen a világ legkisebb hotele található. Nyugdíjazását követően Mohammed Al Malaheem, más néven Abu Ali gondolt egyet, és a felújított VW Beeetle kisautót kiállította az út szélére, hogy az szállásként üzemeljen az erre járó turisták számára. Két fő fér el benne, a párnákat és a dekorációt Abu Ali lánya készítette.
A retró minihotel viharos népszerűségre tett szert. A jordán király mellett a CNN stábja is felkereste Jordániában ezt a helyet, és forgatott róla. A „helyszínbejárást” követően Abu Ali beinvitált minket a barlanglakásába, ahol bár közös nyelv nem volt, de egy finom mentatea kíséretében büszkén megmutatta a római kori érmegyűjteményét.
Dél-Jordánia legszebb látnivalói
Jordánia legdélebbi csücskében sok látnivalót nem találunk, pihenést és végtelen csendet ellenben igen, amelyben akár Wadi Rumban, akár tőle egy órányira fekvő Aqabában, a Vörös-tenger partján érdemes elmerülni.
Wadi Rum
Wadi Rum Jordánia egyik legcsendesebb, ám annál izgalmasabb vidéke. Marsbéli tájával nemcsak az utazókat vonzza mágnesként, hanem olyan legendás filmek helyszínéül is szolgált, mint a Transformers: Revenge of the Fallen, Star Wars: Rise of Skywalker, Prometheus, Lawrence of Arabia, The Martian, Red Planet, vagy a Mission to Mars.
Wadi Rum természetvédelmi oltalom alá tartozik, és 30 millió évvel ezelőtt keletkezett szikláival igazán mesés látványt nyújt. Különösen naplemente idején, amikor a puha homok és az égig érő sziklák még egy fokkal vörösebb árnyalatot öltenek, örökre magukba zárva évezredes titkokat és a sivatag csendjét.
Wadi Rum vízben gazdag terület – a látszat ellenére is – ahol a karavánok a több ezer kilométreres útjuk során gyakran pihenőt tartottak. Bár a sivatag a kihaltság ellenére már az őskor óta lakott volt Jordániában, igazi “aranykorát” a fűszer és tömjén kereskedelemnek köszönheti, amely az egykori Sába (a mai Jemen) és Petra városa között zajlott. Ahhoz pedig, hogy az áru eljusson egyik helyről a másikra, szükség volt egy teherhordó állatra, nevezetesen az egypupú tevére, a dromedárra.
A teve a világ minden sivatagos részén fontos és nélkülözhetetlen társa volt az embernek. Nemcsak a Közel-Keleten, hanem a Szaharában és Ázsia sivatagjaiban is.
Aqaba
A Vörös-tenger öble Jordánia egyetlen kikötője és tengeri kijárata, a partszakaszon az ország Izraellel és Szaúd-Arábiával egyaránt osztozik. Kereskedelmi fontossága mellett Aqaba mind a jordánok, mind az ideérkező turisták számára népszerű fürdőhely is egyben, amelyről hatalmas szállodaegyüttesek és folyamatos építkezések tanúskodnak. Esténként a pálmafákkal szegélyezett sétányán nagy élet folyik, érdemes betérni az egzotikus fűszerektől illatozó bazársorára, a suk-ba is.
Aqabában a nyári forróságot leszámítva egész évben kellemes az időjárás, és a víz átlagos 23 fokos hőmérséklete tökéletes fürdésre, búvárkodásra vagy sznorkelezésre a Vörös-tenger gyönyörű korallzátonyai felett. Nem is hagytam ki a lehetőséget. Két év kihagyás után a merülés méltó lezárása volt a Jordániában töltött egy hetes utazásomnak.
Az utazáson való részvételt ezúton is köszönöm a Jordán Turisztikai Hivatalnak és az Avirareps Hungary munkatársainak!