Évi 30 millió turista nem tévedhet. Piros emeletes buszok. A Big Ben aranyló tornya. Európa legmagasabb óriáskereke. A Szent-Pál székesegyház hatalmas kupolája. Világörökség épületek, amelyek árnyékában óriási felhőkarcolók állnak. Csak néhány példa London legszebb látnivalói közül, ahol kétezer év történelme egészen különös módon keveredik a modernitással. Pont ez a kettősség adja London fő vonzerejét, ahol az ember egyszerre tehet időutazást a múltban és merülhet el a kozmopolita város lüktetésében a Temze mindkét partján.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Életemben először 15 évesen jártam az Egyesült Királyságban egy gimnáziumi tanulmányút során. Emlékszem, már akkor is lenyűgözött London sokszínűsége és a látnivalók végtelen tárháza. Bár azóta időről időre visszatértem Londonba, ám a gyerekkorihoz hasonló turistáskodásra nem került sor, egészen mostanáig. Márciusban egy hetet töltöttem Londonban, ami az összes látnivaló felkeresésére ugyan messze nem volt elegendő, ám a kedvenc helyeimet most egy csokorba szedtem, hogy az inspirációként szolgálhasson minden Londonba utazni vágyó számára.
Houses of Parliament és Big Ben
A parlamentek ősanyjának is tekinthető londoni épületegyüttes a késői viktoriánus kor egyik legszebb remeke, és a londoni képeslapok állandó szereplője. A Charles Burry által megálmodott csipkés tornyocskák alatt ülésezik az ország legfontosabb törvényhozó testülete, az alsó és felsőház, és vívnak vérre menő csatákat egymással.
A parlament legrégebbi része az 1099-ből származó Westminster Hall, de a legtöbbet fotózott része kétségkívül az aranyló harangtorony. Tudtátok, hogy a Big Ben az csak a benne lévő harang neve, nem az egész toronyé? A minden órában megszólal Big Ben 1859 óta jelzi az időt, míg a torony 2012 a királynő trónra lépésének 60. évfordulójából az Elizabeth Tower nevet kapta.
Westminster Abbey
Közvetlenül a parlament tőszomszédságában található az UNESCO világörökség részét képező, 1066-ban emelt Westminster apátság. Az évszázadok óta a királyi család koronázótemplomaként és híres emberek temetkezési helyeként szolgálató épület legrégebbi része a normann kripta, amely ma látogatható. Maga a templom elképesztően szép belülről, és a 13. században emelt gótikus templomhajója több mint 600 műemléket rejt.
A 3300 brit híresség közül itt nyugszik Isaac Newton, Charles Darwin, George Frideric Handel és Charles Dickens, de itt zajlanak a koronázási ceremóniák is. 1308 óta minden királyt ugyanazon a trónon koronázzák meg, amely egy vitrinben is látható. Utoljára 1953-ban került sor a használatára, amikor is 8000 ember részvételével II. Erzsébet fejére került a korona. A Westminster Abbey felkeresését érdemes kora reggelre vagy hétköznapra időzíteni, elkerülve a tömeget és a hosszas sorbanállást.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Tower Bridge
A Big Ben mellett London másik szimbóluma a kettős tornyú Tower Bridge híd, amelynek 1894-ből származó neogótikus tornyaiba fel is lehet menni. A külön belépőjeggyel megtekinthető kiállításon a viktoriánus kori gépház mellett szédítő kilátást is vethetünk a városra, de végigsétálni a hídon önmagában is nagy élmény.
A Tower Bridge további érdekessége, hogy a Temzén haladó magasabb hajók miatt a teteje középen felnyitható. Ottjártamkor én ezt sajnos nem láttam, de itt élő barátnőm megerősítette, hogy ez a gyakorlat a mai napig működik.
St. Paul’s Cathedral
A katedrális az 1666-os londoni tűzvészből való feltámadás szimbóluma, akkor emelték ugyanis a leégett régi helyére a Szent Pálnak szentelt templomot. A gyönyörű barokk tornyos épület tervezése Christopher Wren munkája, kriptájában pedig olyan híres brit hősök alusszák örök álmukat, mint Wellington tábornok vagy Nelson admirális. Az épület ólomkupolájába érdemes felmenni, ami a második világháborúban a brit ellenállás erejének jelképe lett, míg a Whispering Galleryben kipróbálhatjuk, tényleg hallatszik-e a suttogás 30 méter távolságból is.
British Museum
Az egyik legjelentősebb látványossága Londonnak az ingyenesen látogatható British Múzeum, amelyben műkincsek kimeríthetetlen tárházát láthatjuk. A múzeum bejárása önmagában jó fél vagy egynapos program, de tökéletes választás lehet a felkeresése az esős órákra is. A neoklasszicista épület üvegtetővel fedett udvarában írta annak idején Karl Marx Tőke című művét, míg termeiben a világ minden tájáról származó régészeti kincseket találunk.
Zárójeles megjegyzés: egyre több műkincset követelnek vissza az egykori országok és tulajdonosaik, mint például az egyiptomi rosette-i követ, vagy a görög Elgin-márványokat. A felmerülő filozofikus és morális kérdések helyett én a műkincsekre, mint a múlt emlékeinek őrzőjére tekintettem és vettem őket szemügyre. A kedvenc részeim az egyiptomi termek voltak, de találtam magyar vonatkozású kincseket is a múzeumban kiállítva.
Notting Hill
Julia Roberts és Hugh Grant tehet róla, hogy az erdetileg karibi emberek lakta londoni negyedben álló színes házak ma milliókat érnek. Arról pedig a közösségi média, hogy a pasztell színű és vibráló épületek a fotósok fókuszába kerültek. Én sem tudtam végigmenni Notting Hill utcáin kattintás nélkül, de a negyedet a megannyi hangulatos kávézó és antik üzlet miatt is látni kell. A legszebb színes épületetek a Lancaster Road, Westbourne Park Road, St. Luke’s Mews és a Portobello Road tejto. Utóbbi 22-es számú háza alatt George Orwell egykori otthona látható. Jöjjön egy színes csokor Notting Hill hangulatáról.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Tower of London
A 900 éves épület az UNESCO világörökség részét képezi és London történelme ezer szállal kötődik hozzá. A Tower of London többek közt királyi székhelyként, börtönként, koronázási ékszerek őrzőjeként és fegyvertárként is szolgált. Az épület szíve a Fehér torony, amelyet Hódító Vilmos épített 1076-ban, míg a város legrégebbi szakrális helye, a Szent János-kápolna (1080) is a Tower falain belül található. Egy érdekes legenda is fűződik az épülethez, miszerint ha a hollók elhagyják a Towert, véget ér a monarchia. Emiatt az itt élő hollók szárnya sajnos el van vágva.
Ikonikus felhőkarcolók és kilátások
A Sky Garden legmagasabban fekvő közösségi kertje, amely 360 fokos panorámakilátást kínál a város ikonikus pontjaira. Ám nemcsak a kilátás miatt érdemes feljönni a 160 méter magas épület tetejére, hanem a buja növényzet, panorámabár és étterem, valamint a nyitott terasz miatt is.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A Sky Garden ingyenesen látogatható, ám előre kell regisztrálni az időpont megadásával, a helyek ugyanis gyorsan betelnek. Egy másik ingyenes tetőterasz opció a The Garden at 120, ahova idő hiányában ezúttal nem jutottam fel, de ha itt járunk, érdemes megnézni.
Victoria & Albert Museum
A röviden csak V&A néven is hívott múzeumban a világ egyik legnagyobb művészeti kiállítását találjuk. Európából, Ázsiából és Amerikából származó szobrok, használati tárgyak, porcelánok, ruházatok, bútorok. Egy csodás időutazásban lehet része itt a látogatóknak, ráadásul ingyenesen. Személy szerint nekem ez a hely jobban tetszett, mint a British Múzeum, de ez a lenyűgöző környezetnek és épületnek is valószínűleg betudható.
A V&A múzeummal szemben található Natural History Museum egy komplett bálna-és dinoszaurusz csontvázakat rejt, amit nagyon szerettem volna megnézni. Bár ez a múzeum is ingyenesen látogatható, de előre kell online regisztrálni, hacsak nem szeretnétek hoppon maradni a bejáratnál, mint én.
Buckingam Palace
A brit uralkodók klasszicista rezidenciája London egyik fő látnivalója, és Viktória királynő 1837-es trónra lépését követően minden uralkodó londoni otthona. A kapukat a királyi őrség medveszőr kucsmás bobbyjai őrzik, bemenni a palotába csak különleges alkalmakkor lehet. Érdekességként az épület tetején zászló jelzi az uralkodó jelentlétét a Buckingham palotában. Ha otthon tartózkodik, a piros-arany-kék királyi zászló van kitűzve, ha nem, akkor pedig a klasszikus brit, a Union Jack.
London Eye
Európa legmagasabb, 135 méteres óriáskereke, a London Eye a Temze partján található. A 2000-ben felállított és 25 kabinos szerkezet ablakából gyönyörű látvány nyílik a városra, különösen esti fényekben. Én az élményt ezúttal kihagytam, de persze az óriáskerék mellett én sem tudtam elmenni kattintás nélkül.
St. Pancras Station
London egyik legszebb késő viktoriánus épülete a St. Pancras pályaudvar, amelynek megtervezése Sir George Gilbert Scott nevéhez fűződik. Ide futnak be a nemzetközi vonatok, köztük az Eurostar is, ami 30 perccel a csatorna átlépése után már Londonban is van, de grandiózus téglapalota szárnyában egy szálloda is helyet kapott.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A 245 szobás, ötcsillagos Renaissance St Pancras Hotel London egyik legszebb csigalépcsőjét tudhajta magáénak, folyosóit ma is belengi a viktoriánus kor hangulata. A történelmi szálloda 1873-1935 között Midland Grand néven üzemelt, közel 80 év zárvatartás után, 2011-ben nyílt meg újra a nagyközönség számára.
Városi séták és parkok
Kis túlzás nélkül Londonban szinte minden utcasarkon találni egy kis zöld szigetet, de minimum egy hangulatos padot, amin le lehet ülni. Március elején pedig meglepődve tapasztaltam, hogy noha északabbra van tőlünk jóval Nagy Britannia, de Londonban a szeszélyes időjárás ellenére is beköszöntött a tavasz. Én pedig nem győztem töltekezni a virágzó fák és szép parkok látványával, amelyekből ajánlóként következzen egy válogatás.
Green Park
A volt lepratemető, vadászterület, majd a második világháborúban zöldségeskertként funkcionáló park a Buckingham Palota mellett található. Tágas gyepterületének végén található a Wellington Arch, amelyben egykor London legkisebb rendőrőrse működött.
Holland Park
Ez a park volt a személyes kedvencem Londonban, amely élményhez és benyomáshoz már az odavezető út és a Ladbroke Grove villasora is nagyban hozzájárult. A Holland Park egy erdő a város és Kensington negyed szívében, amelyben pávák, mókusok és rózsakert mellett egy japánkert (Kyoto) is megtalálható.
Regent’s Canal
Az 1812-ben, mesterségesen létrehozott, 8 km hosszú kanális mentén nagyon jókat lehet sétálni. Naplemente idején az aranyló víz tetején ringatózó lakóhajók látványa igazán különleges élmény volt, csakúgy mint a tavasz és a víz találkozása.
Kensington Garden
A Serpentine tavon osztozkodó Hyde Park és Kensington közül számomra sokkal hangulatosabb volt. Bár ha időnk engedi, elsétálhatunk a Hyde Park Speaker’s Corner részéhez is. Viszont én inkább a Kensington kertben maradtam, ahol rögtön két fontos emlékmű található. A Viktória királynő férjének tiszteletére emelt Albert Memorial, míg Diana hercegnő emlékét a kör alakú Memorial Fountain őrzi. A park szélén álló Kensington Palotát ne hagyjuk ki a séta során, amelyben egykor a szívek hercegnője lakott, ma pedig Vilmos herceg él itt a családjával együtt.
St James Park
Tavacskáival, lombos fáival és tavasszal nyíló nárciszaival ideális hely a feltöltődésre. A Buckingham Palota mellett fekvő park számos hattyúcsalád otthona, amely madarak törvény szerint az uralkodó tulajdonát képezik. A hagyomány eredetéről ITT olvasható egy részletes írás.
Nyüzsgő belvárosi helyek, vásárlás, kultúra
Végezetül nem külön látványosságként, hanem hangulatként következzen pár képeslap népszerű helyszínekről, amelyek tovább színesíthetik a városban eltöltött kirándulásunkat.