Szabolcs Szatmár Bereg megye bővelkedik nevezetes helyekben és természeti kincsekben, amelyekről szatmári látnivalók beszámolómban már részletesen is írtam. Ám ami a látnivalókon túl igazán különlegessé teszi ezt a vidéket az az, hogy nincs még egy olyan hely Magyarországon, ahol ennyi középkori templom lenne egy helyen, és épségben. A Felső-Tisza vidékének ingoványos ártere megvédte az épületeket először a tatár dúlástól, majd a török megszállástól.
Ennek köszönhetően a 13. századig visszanyúló templomok páratlan gazdagságban és eredeti szépségükben maradtak ránk. Induljunk is el a Középkori templomok útján, ahol fa harangtornyokból, faragott szószékekből, kazettás mennyezetekből, festett karzatokból és középkori freskókból biztosan nem lesz hiány.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Középkori templomok útja
Az összesen 37 középkori épületet egy tematikus túraútvonal köti össze, a Középkori templomok útja, amelyet akár kerékpárral is felfedezhetünk. A vállalkozást azonban nemcsak a tekerés teszi izgalmassá, hanem a templomok belsejébe való bejutás is. A legtöbb hely ugyanis zárva van, így a kulcs megszerzése vagy az őrzőjének megtalálása némi kreativitást és türelmet igényel. De megéri, ugyanis az apró szatmári és beregi településen olyan csoda várja a látogatót, amikre nem is számított.
Az összes templomot módszeresen nem kerestem fel, nem az az utazó típus vagyok, aki listával jár a kezében és mindent ki akar pipálni róla. Inkább beszélgettem a helyiekkel, hagytam magam sodródni, és nem az órámat néztem, ha épp tovább tartott egy-egy templom bejárása. Néhány ajtó ugyan nem nyílt ki, de amelyik igen, ott a középkor művészetének csodaszép lenyomatai kerültek napvilágra, népi barokk elemekkel ötvözve.
Lónya
Az első falképek a lónyai református templom hajójában és diadalívén a 13. század második felében készültek, amelyekről egy pápai tizedjegyzék is tanúskodik. A templom díszítése vélhetően ugyanannak a művésznek vagy festőiskolának a munkái, akik Csarodán is tevékenykedtek. A lónyai templom jelentőségét adja, hogy mindössze a 14. században alakították át és az sem volt jelentős. A vakolat így megőrizte a páratlan értékű és minőségű gótikus és reneszánsz freskókat az utókornak.
Cím: 4836 Lónya, Kossuth utca 91. Telefon: +36 30 646 1959
Gyügye
A gyügyei templom eredete és neve egy várjobbágyhoz vezethető vissza, aki a tatárjárás előtt a Szamos jobb partján lévő települést birtokolta. A sötétvörösre égetett téglából épült, torony nélküli templom egy hajóból és egy keskeny szentélyből áll. A templom építését a történészek 1284-1322 közé teszik, külsejét tekintve az épület román kori sajátosságokat mutat. A gazdagon díszített mennyezete 1767-ben készült, míg szószék koronája, a Mózes és az ülőpadok a 18. századra datálhatók. A templomot 2003-ban állították helyre, Europa-Nostra-díjat kapott.
Cím: 4733 Gyügye, Fő u. 69. Telefon: +36 44 367 897
Tákos
1733-ban említik az írások először a falu fából készült, zsindellyel fedett imaházát. A tákosi református templom, amit a helyiek mezítlábas Notre Dame-nak neveztek el 1766-ban épült és 1784-ben bővítették nyugat felé. A favázas, paticsfalú építmény, amelynek alapján fagerendák képezik, talaja pedig döngölt föld. Különlegessége az 58 kazettából álló, növénymintás mennyezete, amelyet Asztalos Lándor festett a hatszögletű, malomkövön álló szószékkel együtt.
Cím: 4845 Tákos, Bajcsy-Zs. u. 25. Telefon: +36 70 222 1996
Szamostatárfalva
A település névadója egy Tatár nevű férfi volt, aki 1181-ben alapította a Szamos jobb partján ezt az apró falut. Református templomának építését a 13. század második felére, 14. század elejére teszik. Különlegessége, hogy a falazat vörösre, zöldre és feketére égetett téglákból áll, amely sokszínűség már a 19. században is feltűnt a szemlélőknek. A harangtorony a templom legfiatalabb része, 1888-ban emelték, míg karzata a 18. századra nyúlik vissza.
Cím: 4746 Szamostatárfalva, Ady Endre u. 48. Telefon: + 36 70 209 6176
Csenger
Csenger kora gótikus temploma a legrégebbi időből, még az Árpád korból való. Ugyan Szécsi András erdélyi püspök fakápolna építésére adott engedélyt, mégis kőtemplom épült fel a településen. A templom 1717-ben tűzvész áldozata lett, de a vörös és fekete színű égetett téglák megmaradtak. Ezt követően készült a templom kazettás deszkamennyezete, amely virágmintáival a magyar történelem korai időszakairól mesél a hívőknek.
Cím: 4765 Csenger, Hősök tere 8. Telefon: + 36 30 212 0037
Szamosújlak
A kora gótikus stílusú templom a Szamos töltés mellett áll és már egy 1332-es pápai tizedjegyzék említi. Sokszor gazdát cserélt, ahogy a történelem során a környékbeli templomok nagy része. Először a reformátusok puritán templommá alakították, majd a katolikusok újjáépítették. A templom berendezése 1867-es, így a népi barokk helyett az egyszerűség és dísztelenség jellemzi.
Cím: 4734 Szamosújlak, Petőfi Sándor u. 2/a. Telefon: + 36 30 746 0039
Sonkád
A sonkádi református templom a Csaholyi család kegytemploma volt, akik középkori Szatmár vármegye egyik legjelentősebb családja volt. A 15. században épült templom kívülről nem igazán figyelemfelkeltő, ám ha belépünk, a virágok templomában találjuk magunkat. A diadalívek körül csodás díszítéseket találunk, míg a kazettás mennyezetet virágok és növénymotívumok sokasága teszi szemkápráztatóvá. A sonkádi templom egyike azon három épületnek (Gyügye, Szamosújlak) a régióban, amelyek felújítását Europa Nostra-díjjal ismerték el.
Cím: 4954 Sonkád, Kossuth u. 2. Telefon: + 36 30 635 3693
Csaroda
A templom az ország egyik legismertebb középkori műemléke a csarodai református templom, amelye a 13. század végén épülhetett. A templom két részből áll, egy téglalap alakú hajóból és egy négyzet alakú szentélyből. A késő román templom különlegességét az adja, hogy a bizánci hagyományokkal ellentétben a szentek mosolyognak, de a református korszak életfás-virágos freskói is figyelemre méltóak.
Cím: 4844 Csaroda, Kossuth u. 9. Telefon: + 36 20 444 7624
Nagyszekeres
A Gőge-Szenke patak által közrefogott kis szigeten áll Nagyszekeres temploma, amelyet 15. század gótikus stílusában emeltek. Az eredetileg védelmi célokat szolgáló templomát egészen a 18. század végéig csak fahídon keresztül lehetett megközelíteni. Egykori kazettás és festett jellegéből ma már csak a szószék maradt meg, amely a Felső-Tisza vidékének legtöbbet foglalkoztatott mesterének, Vasvári Ódor Gábornak az alkotása. A rekonstrukció részeként az eredeti boltozat egy része is helyreállításra került.
Cím: 4962 Nagyszekeres, Petőfi Sándor u. 15. Telefon: + 36 20 986 5837
Csengersima
A Szamos partján lévő település említése 1327-ből való, templomának építése is hozzávetőlegesen ekkor kezdődött. Az ácsolt harangtornyú, félköríves szentélyből, egyhajós hosszházból és előcsarnokból álló épület sok átépítésen ment keresztül, 2000-ben állították helyre eredeti állapotára.
Cím: 4743 Csengersima, Fő út 24. Telefon: +36 30 689 5830
Kölcse
A település neve a Kölcsey család nevével függ össze, egészen 1830-ig a Kölcsey család birtokában volt a falu. Református temploma egyetlen építkezés eredménye, legjellegzetesebb része a harangtornya. A hagyomány szerint egy csillag került a tetejére, ami ahogy a napkeleti bölcseknek Jézushoz mutatta az utat, úgy ma az embereket a templomba hivatott vezetni. A csillag a reformátusnál Isten dicsőségét is jelenti. „Áldás békesség!” köszöntésre pont ezt jelképezi a válasz: „Istené a dicsőség!”.
Cím: 4965 Kölcse, Kölcsey Ferenc u. 93. Telefon: + 36 30 837 1746
Márokpapi
A falu nevezetessége a református templom, amely a 14. században a középkori Márok falu egyháza volt. A külső homlokzat érdekessége az ablakokat behálózó virágos festés, amely még a 17. századból, a református időből származik. Falképeit viszont bemeszelték, és csak a 20. században fejeződtek be a helyreállítási munkálatai. A Márokpapi templom csodás építészeti alkotásként ma is a gyülekezet otthonául szolgál.
Cím: 4932 Márokpapi, Kossuth u. 34. Telefon: + 36 30 820 4098
Kisszekeres
A falusi méretekkel rendelkező, keletelt templom kisebb változtatásokat leszámítva ma is eredeti, középkori formájában látható. A díszítések és eredeti berendezési tárgyak közül sok nem maradt meg, ám a kétosztatú ablak körüli virágdíszítések és a szószék tanúskodik a templom egykori szépségéről.
Cím: 4963 Kisszekeres, Kossuth Lajos utca 18. Telefon: + 36 20 986 5837
Fehérgyarmat
A legenda szerint a fehérgyarmati templom építése az 1479-es kenyérmezei csatához köthető, ahol Báthory István erdélyi vajda és Kinizsi Pál fényes győzelmet aratott a törökök felett. Az itt szerzett zsákmányból épült fel a két nyírbátori és fehérgyarmati templom. Mindez azonban csak mendemonda, az írások szerint a gótikus templom már az 1436-os írásokban is szerepel. A belsejébe sajnos nem jutottam be, de a hatalmas, fazsindelyes épület a tornyával igazán tiszteletet parancsoló.
Cím: 4900 Fehérgyarmat, Kossuth tér 29. Telefon: + 36 30 689 5828
Nagyar
Az egykori középkori templom jelenleg felújítás alatt van, de nem is feltétlen a külseje az, ami magára vonzza a látogatók tekintetét. Belsejében ugyanis igazi ritkaságnak számító, 10 jelenetből álló Passió-ciklust láthatunk freskók formájában, amelyhez hasonló kevés helyen látható ma Magyarországon. Az utolsó vacsora jelenetei mellett láthatjuk Krisztust Pilatus előtt, a keresztvitelt, és a siratást is.
Cím: 4922 Nagyar, Petőfi u. 6. Telefon: + 36 70 453 3783