Lengyelországban több alkalommal jártam már. Túráztam a Magas-Tátrában, megmászva a Rysy-t és ezzel az ország legmagasabb csúcsát (2499 m). Ellátogatottam a magyarok által legkedveltebb lengyel városba, Zakopane-ba és Krakkóba, amely több szálon is összefonódik a magyar történelemmel. Felkerestem az auschwitzi haláltábort és a föld mélyére ereszkedve Kinga legendájának nyomába eredtem a világ egyik legszebb sóbányájában, Wieliczkaban.
Ennél északabbra a térképen azonban nem jutottam, mígnem a Lengyel Idegenforgalmi Szervezet meghívására Gdanskba nem utaztam, amelyet 2024-ben Európa legjobb karácsonyi vásárának választottak. Az ünnepi időszak csak apropója volt a látogatásnak, ám kétségtelen, a karácsonyi fények még inkább kiemelték a város legendás szépségét.
Ha nem jártatok még Gdanksban, jó szívvel ajánlom felkeresni akár egy hosszú hétvégére is. A Balti-tenger partján fekvő város ugyanis meseszép, nem mellesleg pedig a világörökség része. A Hármasváros (Trójmiasto) részeként érdemes a gdanski kirándulást Sopottal és Gdyniával is kiegészíteni, illetve ha időnk engedi, látogassunk el a világ legnagyobb téglavárába, Malborkba is.
Hogyan utazzunk Gdanksba
Budapestről jelenleg nincs közvetlen járat Lengyelország egyik legészakibb városába, azonban ez senki kedvét ne vegye el az utazástól. Ugyanis Gdanskba könnyen eljuthatunk a LOT lengyel légitársasággal, amely Budapestről varsói átszállással naponta repül a Balti-tenger partjára. Másik opcióként Varsóból vonattal alig 20€ és három óra alatt Gdanksban lehetünk, Varsóba pedig fapados járatokkal (pl.: Wizz Air, Ryanair) szinte minden nap eljuthatunk.
Kis gdanski történelem
Gdańsk történelme egészen a középkorig nyúlik vissza, amikor a város a Balti-tenger egyik legfontosabb kereskedelmi központjává vált. A 13. században a Német Lovagrend befolyása alá került, majd később csatlakozott a Hanza-szövetséghez. A 15. századtól a Lengyel Királyság része lett és virágzó kikötőként szolgált, különösen a gabonakereskedelem és hajógyártás terén.
A kimondottan gazdag múlt ellenére a 20. században azonban Gdansk sorsa drámaian alakult. Az első világháborút követően az 1919-es versailles-i békeszerződés értelmében létrejött a Danzigi Szabad Város, amely autonómiát biztosított a városnak, bár Lengyelország ellenőrzése alatt állt. 1939-ben a náci Németország Gdansk kikötőjében, Westerplatténél indította meg a második világháborút.
A háború végén a város romokban hevert, csaknem 90%-a az épületeknek elpusztult. De újjáépítése során sikeresen visszanyerte középkori jellegét, és ma ismét a Balti-tenger ékköveként ragyog. A modern történelemben Gdansk a Szolidaritás mozgalom bölcsőjeként vált ismertté, amely nagyban hozzájárult a kommunista rendszer bukásához Lengyelországban és Kelet-Európában. Ha valakit érdekel jobban a történelem, akkor Gdanskban ne hagyja ki az Európai Szolidaritási Központot (ECS) és a második világháborús múzeumot (WWII Museum) sem.
Gdansk látnivalói és legszebb helyei
Gdansk óvárosa lenyűgöző látványosságokkal büszkélkedik, amelyek gyalogosan könnyen bejárhatóak. Kedvcsinálóként meséljenek a képek helyettem, mit érdemes a Szabad Városban (Danzig) megnézni.
A Mariacka utca macskaköves sikátorai és borostyánüzletei különleges hangulatot árasztanak, különösen este, amikor a lámpák fénye megvilágítja a régi épületeket.
Borostyán és további érdekességek
A borostyán a Balti-tenger partvidékének egyik legismertebb és legértékesebb természeti kincse. Korát 45-50 millió évre becsülik, anyagát tekintve pedig ez nem egy ásvány, hanem megszilárdult fenyőgyanta. Színe a sárgától a fehéren (kalcium) át egészen a kékig (réz) terjedhet, amelyek értékes információt adnak a korabeli élővilágról a tudósoknak.
A Borostyán-út a Balti-tenger partjától egészen a mediterrán területekig húzódott, az értékes kincs fővárosaként pedig Gdansk szolgált. Az ókorban is már nagy népszerűségnek örvendő borostyánt számos formában, de leginkább ékszerként hasznosították. A kő történetébe egy páratlan kiállítás enged betekintést a gdanski Borostyán-múzeum (Muzeum Bursztynu).
Sopot
Sopot egy bájos üdülőváros a Balti-tenger partján, a Háromváros (Trójmiasto) egyik tagja Gdansk és Gdynia mellett. A város főként homokos strandjairól, gyógyfürdőiről, pezsgő kulturális életéről és ikonikus mólójáról híres. Ideális úti cél azok számára, akik pihenésre és szórakozásra vágynak.
Gdynia
Gdynia Lengyelország egyik legfiatalabb városa, amely a Balti-tenger partján, Gdansk és Sopot mellett található. Az 1926-ban városi rangot kapott település a két világháború között alakult ki, hogy Lengyelország számára biztosítson egy modern kikötőt. Azóta dinamikusan fejlődő várossá nőtte ki magát, ahol vitorláshajó-múzeum, art deco és Bauhaus épületek, homokos strandok és hadihajók egyaránt megtalálhatóak.
Malbork vára
Lengyelország egyik legszebb és a világ legnagyobb területű fekvő várát Malborkban találjuk, amelyet 1274-ben épített a Német Lovagrend. A rendet eredetileg Palesztinában alapították betegek ápolása céljából, később pedig a Szentföld visszaszerzésére irányuló keresztes hadjáratokat vezették. A malborki vár ma múzeumként működik (nyitvatartás és belépőjegyek ITT), ahol számos kiállítás mesél a lovagrend történelméről, a középkori katonai életmódról, valamint a vár építészeti különlegességeiről.
Ne maradj le! További hasznos utazós tartalmakért kövesd Facebook, Instagram és TikTok oldalamat!