• Menu
  • Menu

Mesés kirándulások Hallstatt és környékén

Ausztria egyik legnépszerűbb turisztikai régiója Dachstein Salzkammergut, amelynek szívében a mesebeli falu, Hallstatt is található. Nem túlzás azt mondani, hogy a falu nemcsak Ausztria, de a világ egyik legtöbbet fotózott települése is egyben, amelynek szépségével – bármennyiszer is jöjjön szembe a fotókon – nem lehet betelni. Ám nemcsak Hallstatt miatt érdemes ebbe a régióba utazni, ugyanis a Dachstein-hegység lábánál elterülő táj számos izgalmas kalandot és kirándulást kínál minden korosztály számára.

Négy napot töltöttem Hallstatt és környékén aktív felfedezéssel, ahol mesés földalatti kirándulásokból, panorámás kilátásokból és csodás őszi tájakból nem volt hiány. Jó szívvel ajánlom a térséget hosszú hétvégére kikapcsolódás és feltöltődés céljából, amelyhez iránytűként az alábbi látnivalókat érdemes felvennünk a kirándulólistánkra. Ha pedig szükséged lenne egy részletes programtervre, napra lebontott látnivalókkal, árakkal és további hasznos tippekkel, az extra anyagok között, ITT megtalálod.

Látnivalók és kirándulások Hallstatt környékén

Hallstatt

A világörökség részét képező Hallstattot a világ egyik legszebb tóparti településeként emlegetik, ahol mindössze 900 ember lakik, de ahova évente milliós nagyságrendű turista érkezik. A népszerűség nem véletlen, a tó és a hegy közé ékelt falu bájos házaival és képeslapos fekvésével minden látogató szívébe menthetetlenül belopja magát.

Hallstatt több, mint egy népszerű fotós helyszín: az európai civilizáció egyik legkorábbi és legfontosabb helyszíneként tartják számon.
Az innen előkerült sírok gazdag tárgyi leletei, köztük ékszerek, fegyverek, kerámiák és más használati tárgyak, bizonyítják, hogy a Hallstatt-kultúra fejlett társadalmat képviselt.
A falu 7000 éves történelmével a Welterbe Museum Hallstattban ismerkedhetünk meg.
A kis település története szorosan összefonódik a sóbányászattal, amely a helyet híressé és gazdaggá tette.
A “fehér aranynak” nevezett só már az ősi időkben is rendkívül értékes árucikk volt, és a Hallstatt környéki hegyekből bányászott só volt az egyik legfontosabb kereskedelmi cikk a bronz- és vaskorban.
Ezen a helyen a sóhordó asszonyok álltak meg pihenni, akik 70 kg-os zsákokban vitték le a hegyekből a sót a tó partjára. A sóhordó asszonyok emlékét ma Hallstattban egy pad is őrzi.
A középkor folyamán Hallstatt továbbra is jelentős szerepet játszott a sókereskedelemben, és a Habsburgok alatt a sóbányászat állami monopóliummá vált.
Ferenc József császár gyakran vadászott a Bad Ischl közeli erdőkben, ahova az állatoknak a hallstatti bányából származó kősó tömböket helyeztek ki, hogy közel csalogassák őket.
Bár a település kis méretű volt és ma is az, fontos kereskedelmi központként működött, mivel a környékről származó sót itt dolgozták fel és szállították az egész régióba.
A bányászat nemcsak gazdasági jólétet biztosított, hanem meghatározta Hallstatt kultúráját, társadalmi szerkezetét és építészeti fejlődését is.
A képen Hallstatt főtere látható, amelyet a helyiek ma is Market-nak, azaz piacnak neveznek.
A Hallstatti-tavon fából és kézzel készült csónakokkal, úgynevezett „Fuhr”-okkal biztosították 500 évvel ezelőtt a sókereskedelmet. Ma a tavon találkozhatunk még ilyen hajókkal, amelyek kirándulási célokat szolgálnak.
A 19. századtól kezdve, amikor a régészeti felfedezések felkeltették a világ érdeklődését, Hallstatt kezdett el turisztikai célpontként megjelenni.
A tájat és a várost felfedező első turisták romantikus festők és írók voltak, akik a festői falut és a tavat ábrázoló képeiken keresztül hírnevet szereztek a településnek.
1997-ben Hallstattot és a Dachstein Salzkammergut régiót az UNESCO a világörökség részévé nyilvánította.
A hegyoldalban fecskefészekként felkúszó házak látványa minden évszakban mesés látványt nyújt.
A helyhiány miatt Hallstattban a gyümölcsfákat a déli házfalakra futtatják fel, amelyek különösen megkapó látványt nyújtanak.

A protestáns templom csúcsos teteje a falu egyik ikonikus és sokat fotózott jelképe.

Hallstatt csontkápolna

Hallstatt egyik legkülönlegesebb látványossága a csontkápolna (Beinhaus), amelyet a gótikus templom melletti temetőkertben találunk. A falu földrajzi helyzete miatt a temetőterületek korlátozottak voltak, ezért a 18. századtól kezdődően Hallstattban egy meglehetősen hátborzongató, de ugyanakkor érdekes temetkezési hagyomány alakult ki.

A sírhelyeket 15-20 évente újrahasznosították, hogy helyükre más elhunytak kerüljenek, az exhumált csontok közül pedig koponyát és a lábszárcsontokat egy második temetés keretében egy csontkápolnában helyezték el.

Fotó: Tourismusverband Inneres Salzkammergut

Az így felszínre került koponyákat szeretet jegyében színes díszítésekkel, virág- és levelekkel festették ki, amelyet a város koponyafestője végzett. Az egy családhoz tartozó koponyákat egymás mögé rakták, a beazonosíthatóság érdekében névvel és évszámmal is ellátták őket. A Szent Mihály kápolnában az utolsó ilyen jellegű temetkezés 1983-ban történt, egy idős asszony rendelkezett így a végrendeletében. Ma a csontkápolnában mintegy 1200 festett koponyát láthatunk, amely hagyomány a világon is egyedülálló ritkaságnak számít.

Fotó: Tourismusverband Inneres Salzkammergut
Fotó: Tourismusverband Inneres Salzkammergut

Hallstatt skywalk

A Hallstatt Skywalk, más néven a „Világörökség kilátópont” (Welterbeblick), a Hallstatt felett magasodik 360 méterrel és a régió egyik legkedveltebb látványossága.  A kilátóhoz legegyszerűbben a Hallstattból induló Salzbergbahn siklóvasúttal juthatunk fel, amely kb. 3-5 perc alatt éri el a hegy tetejét. Alternatív lehetőségként fel is sétálhatunk a hegyre egy túraösvényen 1-1.5 óra alatt.

A Skywalk különlegessége, hogy 12 méterrel nyúlik ki a hegy oldalából, így olyan érzés, mintha az ember a levegőben állva.
A 2013-ban átadott panorámakilátóról lenyűgöző kilátás nyílik a Hallstatti-tóra, a városra és a környező hegyekre.
A látogatást érdemes kora reggelre vagy késő délutánra időzíteni, amikor kevesebb a turista és a fények is különleges hangulatot adnak a tájnak.
A Skywalk közvetlenül a Rudolfsturm előtt található, ami Hallstatt középkori erődszerű épülete és ma egy hangulatos kávézó üzemel benne.

A Rudolfsturm eredetileg a környék sóbányáinak védelmét szolgálta és 1282-ben épült.
A torony stratégiai elhelyezkedése miatt a közeli Hallstatti-tóra és a városra is kiváló kilátást biztosított évszázadokon keresztül.

Hallstatti sóbánya

A Hallstatti sóbánya (Salzwelten Hallstatt) a világ egyik legrégebbi sóbányája, amely több mint 7000 éves múltra tekint vissza. Belépni a föld alatti világba és megismerkedni a sókitermelés történetével egy rendkívül izgalmas program, amelyet ahogy a lengyel Wieliczkában, úgy Hallstattban járva sem szabad kihagyni.

A bánya 928 méteres bejáratához egy rövid séta vezet a Skywalktól, ahonnan csoportos túrákkal ereszkedhetünk le a só birodalmába.

A fehér arany

A só arannyal való összehasonlítás több mint találó, hiszen a só rendkívül értékes természeti kincsnek számított. Sóval lehetett tartósítani az élelmiszereket, és végső soron azok maradtak életben, akik elegendő élelmet tudtak biztosítani maguknak. A világhírű hallstatti fennsík temetkezési helyeiről származó leletek tanúsítják az őskori „sós” jólétet. A sírok, valamint a hegy belsejében uralkodó különleges klímának köszönhetően tökéletesen konzerválódott régészeti leletek nyomán ez a korszak külön nevet is kapott: „Hallstatti kor”.

A 90 perces túra során animációk és interaktív kiállítások mutatják be a só kitermelésének történetét és Hallstatt jelentőségét a sókereskedelemben.

A sóbányában egy földalatti tó is található, amely gyönyörű látványt nyújt, kiegészítve a misztikus, földalatti környezettel.

Az egyik legnépszerűbb élmény a bányában található 64 méter hosszú fa csúszda, amelyet a bányászok használtak a gyorsabb közlekedés érdekében, és amelyet a látogatók ma is kipróbálhatnak. A vezetett túrákról és belépőjegyekről bővebb tájékoztatás a bánya weboldalán, itt érhető el.

A képen egy bronzkorból származó, 3000 éves létra található, amelyen a bányába ereszkedtek le sót fejteni az egykor itt élők.
A túra során a bányában kisvonattal is közlekedhetünk.
A látogatáshoz mindenkinek védőruhát adnak.

Gosausee

A Gosausee Ausztria egyik legelbűvölőbb alpesi tava, amely a Dachstein-hegységben, a Salzkammergut régióban található. A tó három részből áll: Vorderer Gosausee, Hinterer Gosausee, és a kisebb, középen elhelyezkedő Gosaulacke.

Közülük is a Vorderer Gosausee a legismertebb, ahonnan káprázatos kilátás nyílik a Dachstein gleccserre. A kristálytiszta vizű tavat magas hegycsúcsok veszik körül, amelyek tükröződése páratlan látvány és megérdemelt módon a természet ékszerdobozának is nevezik.

A Gosausee népszerű hely a túrázók és a természetkedvelők számára, akik több kilométernyi túraútvonalon járhatják be a környező erdőket és hegyoldalakat.

A tó körül egy 4 km hosszú, akadálymentes ösvény vezet körbe, amelynek mentén a vizet akár meg is hallgathatjuk.
Nyáron a tó vize 23 fokra melegszik fel, így népszerű a fürdőzők körében is.
A túrázás mellett számos szabadtéri tevékenység is várja itt a látogatókat, például hegymászás, via ferrata pályák.
A Gosaukammbahn-nal pár perc alatt 1500 méteres magasságba juthatunk fel, amelynek árai és nyitvatartása ITT érhető el.
Ne hagyjuk ki a felvonózást a tó környéken járva, ugyanis a Gosausee panorámája fentről valami elképesztő.
Télen a Dachstein West nevű régió síközponttá alakul át, de nyáron és ősszel a Russbach és Annaberg a túrázók paradicsoma.
A Zwiesealmhöhe kilátópont Sissi egyik kedvenc osztrák kirándulóhelye volt.

A hegy tetején lévő hütték és menedékházak autentikus osztrák vendégszeretettel és helyi ételekkel várják a látogatókat.

Gosau

Gosau egy festői alpesi település a Dachstein-hegység lábánál, amely gyönyörű természeti környezetéről, alpesi tavairól és hagyományos osztrák vendégszeretetéről egyaránt híres. A hegyek és tavak övezte idilli tájával, köztük a közeli Gosausee-vel, ideális célpont a túrázók, természetkedvelők számára.

A rózsaszín kápolna Gosau egyik legfotogénebb pontja, ahova kálvária út is vezet.
Kilátás az OOEE Alpin Hotels teraszáról, ahol 4 éjszakát töltöttem. Gosau jó választás lehet szállás szempontjából is, ugyanis innen csillagtúra szerűen könnyen bejárhatók a környék látnivalói.
Nincs alpesi legelő tehenek nélkül, amelyhez Gosau ideális terepet biztosít nekik.

A háttérben magasodó hegyek látványa a zöld legelőkkel és ősz színeivel szinte mesébe illő.
A Gosau-tól alig 10 percre található Steegwirt a környék legrégebbi étterme.

A Hallstatti-tó partján fekvő 500 éves étteremben hagyományos osztrák ételeket kóstolhatunk meg.

Dachstein Krippenstein

A Dachstein Krippenstein a régió egyik legvonzóbb hegyvidéki célpontja, amely hófödte hegycsúcsaival, lenyűgöző kilátópontjaival és izgalmas túralehetőségeivel az év minden szakában különleges élményeket kínál a kirándulóknak.

2100 méteres magasságban található csúcsa a Krippenstein az UNESCO világörökségi terület része, amelyre legalább egy egész napot érdemes szánni. A hegyre Obertraun településéről felvonó visz fel, amelynek több kiszállópontja és jegykategóriája is van, látnivalótól függően.

Dachsteini jégbarlang és Mammut-barlang

A Dachstein gleccser környékén található két híres barlang, amelyek a különleges jég- és kőképződményekkel kápráztatják el a látogatókat. A jégbarlangban nyáron is megmaradnak a jégképződmények, míg a Mammut-barlang a hatalmas termeiről és kőalakzatairól ismert. A barlangok a felvonó 1-es állomásán találhatóak, a Schönbergalm szintjén.

A dachsteini jégbarlang bejáratához a felvonó állomásától egy 15 perces sétával juthatunk el.

A barlangok csak vezetett túra keretében látogathatók, amelynek időtartama 50 perc.
A jégbarlangot 1910-ben fedezték fel a helyi bányászok.
A barlangban keletkezett jégformációk korát 5-600 évesre becsülik, vastagságuk pedig eléri a 20 métert.
A túra egyik csúcspontja egy 30 méteres függőhídon való átkelés látványos fény és hangjáték kíséretében.

A Mammut-barlangban a víz formálta látványos alagutakat és kanyonokat csodálhatjuk meg.
A barlang jelenlegi feltárt hossza 70 km, amely a Dachstein-hegység mészkőszikláiban kanyarog végig.
A Dachstein-hegységben ősi kőzetmintákat, fosszíliákat és mammut csontokat is találtak, amely a régió egykori gazdag élővilágára utal.
A Schönbergalm szinten (1. felvonó állomás) gyerekek számára kialakított játszóparkot és szabadtéri múzeumot is találunk.

5fingers kilátó

A Krippenstein 2100 méteres csúcsán található a régió egyik legikonikusabb látnivalója, a 5fingers. A kilátó a nevét a formájáról kapta, amely öt “ujjat” formáz, és amelyek mindegyike egy 400 méteres szakadék felé nyúlik ki. A kilátóból lenyűgöző kilátás nyílik a Hallstatti-tóra és a környező hegyekre, amely a felvonóállomástól 15 perc sétával közelíthető meg.

Heilbronner-körút és Dachstein cápa

A Krippenstein számos különböző nehézségű és hosszúságú túraútvonalat kínál, amelyik közül az egyik legnépszerűbb a Heilbronner-körút. A vadregényes hegyi tájakon vezető út a felvonóállomástól 2. szintjéről indul és nagyjából 3 órás könnyed sétával, gyerekekkel is teljesíthető.

A körtúra egyik meghökkentő állomása a dahsteini cápa, amely egy 8 méteres cápaszobor. A különleges fotópontként szolgáló installáció a régió tengeri eredetére is utal, ugyanis több millió évvel ezelőtt a területet még víz borította. A cápa belsejébe fel lehet menni, ahonnan panorámás kilátások nyílnak a dachsteini masszívumra.

Világörökségi kilátások

A világörökségi kilátópont, háttérben a havas hegycsúcsokkal a Dachstein-hegység egyik legimpozánsabb helye. A panoráma az információs tábla mellől valóban lélegzetelállító, csakúgy mint a közeli Welterbe Spiral, vagyis a „Világörökségi Spirál” tetejéről, amely 2015-ben készült el.

De valójában bárhova is visz az utunk a Krippenstein tetején, mindenhol lépten-nyomon fotó után kiáltó tájakra bukkanunk. Ezt a sok szépséget befogadni nem könnyű, így ha elfáradnánk a friss alpesi levegőn, úgy a panorámás padok egyikén útközben megpihenhetünk.

Ne maradj le!  További hasznos utazós tartalmakért kövesd Facebook, Instagram és TikTok oldalamat!