• Menu
  • Menu

Hosszú hétvége az aranyvárosban: Prága látnivalók

Prága egyike Közép-Európa legelbűvölőbb városainak – persze csak Budapest után -, amely történelmével, mesés építészetével és különleges hangulatával évszázadok óta vonzza a látogatókat. Gyakran nevezik arany vagy száztornyú városnak, nem véletlenül: Prágában szinte minden utcasarkon rejlik valamilyen csoda.

Jó 10 évvel ezelőtt, még egy céges úton jártam életemben először Prágában. Nem sok minden rémlik erről az útról, ugyanis a nap nagy részét megbeszélésekkel töltöttem egy irodai tárgyalóteremben, ahonnan még csak kilátás sem nyílt a városra. Ám törlesztve ezt az adósságot, tavasszal ellátogattam Csehország fővárosába, ahol egy hosszú hétvégét eltöltve megmártóztam az aranyváros ragyogásában.

A prágai utazásom részletes útiterve árakkal, étterem ajánlókkal,  hasznos utazási tanácsokkal ITT elérhető. Míg ez a beszámoló szolgáljon iránytűként a legszebb helyekkel, amelyeket jó szívvel ajánlok felkeresésre Prágában járva.

Prága legszebb látnivalói:

Asztronómiai óra (Orloj)

Az Asztronómiai Óra, vagyis az Orloj, az egyik legismertebb és leglátványosabb középkori műszaki remekmű Európában és Prága egyik ikonikus látványossága. Az Orloj története egészen 1410-ig nyúlik vissza, amikor Mikuláš of Kadan órásmester és Jan Šindel csillagász közösen megalkották. A szerkezet azóta is működik, ezzel ez a világ legrégebb óta működő asztronómiai órája.

Az óra három fő részből áll. A felső részén található az asztronómiai számlap, amely a Nap és a Hold aktuális helyzetét, a nappal és éjszaka hosszát, sőt még a csillagászati jegyeket is megjeleníti.
A naptár-tárcsa a hónapokat, neveket és ünnepnapokat jelöli, gyönyörű gótikus díszítéssel.
Az Orlojhoz egy sötétebb legenda is fűződik: a történet szerint, hogy megakadályozzák az órakészítőt abban, hogy máshol is hasonlót készítsen. Megvakították, ő pedig bosszúból úgy megrongálta az órát, hogy sokáig senki sem tudta megjavítani azt.

Kafka szobor

Prága szívében, a Quadrio bevásárlóközpont mellett található David Černý cseh művész lenyűgöző alkotása, a Franz Kafka fejét ábrázoló kinetikus szobor. Kafka 1883-ban született és egész életében Prágában élt, a város német anyanyelvű zsidó közösségének tagjaként. Bár gyakran érezte magát kívülállónak – sem teljesen németként, sem teljesen csehként, sem teljesen zsidóként nem tudta azonosítani magát –, Prága atmoszférája és történelmi, szűk utcákkal teli óvárosa mélyen inspirálta irodalmi világát.

A 42 mozgó réteg folyamatosan változó formája Kafka belső vívódásait és az emberi identitás összetettségét szimbolizálja.
Ez a 2014-ben felavatott, 11 méter magas és 39 tonnás műalkotás 42 rozsdamentes acél rétegből áll, amelyek egymástól függetlenül körbeforognak, összeállítva Kafka arcképét. ​

Týn előtti Boldogasszony templom

Az Óváros tér egyik legszembetűnőbb épülete kétségkívül a 14. századi Týn-templom, amelynek gótikus tornyai sötét árnyként emelkednek az égbe a város felett. Nevét a mellette álló egykori Týn-udvarról kapta, ami a középkorban fontos kereskedelmi központ volt. Akkoriban a templom szinte elbújt a környező házak között, ma viszont két tornya 80 méter magasra nyúlik az égbe.

Ha alaposan megnézzük őket, feltűnhet egy különös részlet: a két torony nem teljesen egyforma.

Az egyik kicsit erőteljesebb, míg a másik karcsúbb – ez nem véletlen, hanem a férfi és női energiák szimbolikus megjelenítése, ami ritka az egyházi építészetben.

Clementinum

A Clementinum Prága történelmi központjában található, a Károly-híd közelében. Az impozáns barokk épületegyüttes leghíresebb része a Barokk könyvtárterem, amely eredeti, 18. századi formájában maradt fen. A világ egyik legszebb könyvtárába jegy híján (foglalni előzetesen ITT lehet) nem jutottam be sajnos, csak a kápolnáig. De ha ti Prágában jártok, okvetlen keressétek fel.

Érdekességként a Clementinum ad otthont Csehország egyik legrégebbi, 1775 óta működő meteorológiai állomásának is, míg a Csillagászati toronyból csodás kilátás nyílik az óvárosra.

Károly-híd

A Károly híd Prága egyik legismertebb és leglátogatottabb nevezetessége. Az óvárost köti össze a Kisoldallal (Malá Strana), és a Moldva folyó fölött ível át. Építését IV. Károly cseh király rendelte el 1357-ben, és a legenda szerint az építkezést pontosan 1357. július 9-én 5 óra 31 perckor kezdték meg. Ezt az időpontot tartották különösen szerencsésnek a számsor miatt (135797531).

A híd 516 méter hosszú és 16 boltívből áll.
Két oldalán 30 barokk szobor sorakozik, amelyeket a 17–18. században helyeztek el.

Nepomuki Szent János szobrát a hagyomány szerint meg kell érinteni a szerencséért és visszatérés reményében.

Prágai Vár

A Prágai Vár a cseh főváros egyik legfontosabb történelmi és kulturális látványossága. Egy valódi város a városban, területe ugyanis több mint 70.000 m2. Alapítása a 9. századra datálódik, azóta királyi rezidencia és császári udvar is volt, ma pedig a cseh köztársasági elnök hivatalos székhelye.

A várat évszázadokon át bővítették és alakították, így benne keveredik a román, gótikus, reneszánsz és barokk építészet. A Prágai Vár nem csupán egy épület, hanem a cseh történelem élő lenyomata – ahol minden kőnek története van. A vár komplexumhoz számos ikonikus épület tartozik, amelyeket kombinált belépőjeggyel kereshetünk fel.

Szent Vitus Székesegyház

A Szent Vitus-székesegyház a cseh királyok koronázási helye és temetkezési helye.
A székesegyjáz építését 1344-ben kezdték IV. Károly uralkodása alatt, és több mint 600 évig tartott, mire teljesen elkészült.
A templom belsejében megtalálható Szent Vencel-kápolnája, a cseh védőszent sírja, valamint a királyi koronázási ékszerek is itt kaptak helyet.

A székesegyház gyönyörű üvegablakai, csipkés tornyai és díszes kapui lenyűgöző példái a gótikus építészetnek.

Régi Királyi Palota

A Régi Királyi Palota a középkorban uralkodói rezidenciaként szolgált.
A palota legismertebb része a Vladislav-terem, amely a maga korában Európa legnagyobb világi gótikus terme volt.

A terem olyan fontos események helyszíne volt, mint a királykoronázások, lovagi tornák, országgyűlések, de ma is itt választják meg a cseh köztársasági elnököt.

Aranyművesek utcája

Az Aranyművesek utcája (Zlatá ulička) a Prágai Vár egyik legbájosabb és leglátogatottabb része.
Ez a szűk, macskaköves utca apró, színes házikókból áll, amelyek a 16. században épültek az itt dolgozó várőrség és kézművesek – köztük aranyművesek – számára.
Nevét a legenda szerint azokról az aranyművesekről kapta, akik itt próbáltak aranyat készíteni. De valójában soha nem éltek itt alkimisták, ahogy azt sokáig hitték.
Később szegényebb kézművesek, írók és művészek lakták a házakat – például Franz Kafka is itt élt rövid ideig, a 22-es számú házban.

Szent György Bazilika

A Prágai Vár legrégebbi temploma és egyik legjelentősebb román stílusú épülete. Alapítását 920-ra teszik, I. Vratiszláv cseh fejedelem idejére.
A templom belsejében található a Premysl-ház több tagjának, köztük Szent Ludmilla – az első cseh szent – sírja is.

A várból páratlan kilátás nyílik a száztornyú Prágára.

Zsidó negyed

A zsidó negyed, más néven Josefov, Prága belvárosának egyik legkülönlegesebb és történelmileg leggazdagabb része. A negyed eredete a középkorra nyúlik vissza, amikor a zsidó közösség itt kapott letelepedési lehetőséget – évszázadokon át elszigetelve éltek, saját iskolákkal, zsinagógákkal és temetővel.

A 19. század végén a városrendezés során a legtöbb középkori épületet lebontották, de a zsidó örökség számos kiemelkedő emléke fennmaradt. A negyedben tett sétánk során érdemes felkeresni a régi-új zsinagógát, a temetőt 12 ezer sírkővel és a Zsidó Múzeumot.

Púdertorony

A Púdertorony (Prašná brána) Prága egyik legismertebb középkori városkapuja, és a belvárosi Királyi út egyik kiindulópontja. Eredetileg a 15. században épült gótikus stílusban, mint a régi városfal része.

Nevét onnan kapta, hogy a 17. században puskapor tárolására használták. Korábban azonban ceremoniális kapuként szolgált: itt vonultak be a cseh királyok a koronázási menetben a prágai vár felé.

Táncoló ház

A Táncoló Ház (Tančící dum) Prága egyik legmodernebb és legikonikusabb épülete, amely erősen eltér a város hagyományos, történelmi arculatától. A Moldva-parton, a Jiráskuv-híd közelében található, és 1996-ban készült el.

Az épületet Vlado Milunić cseh építész és a világhírű Frank Gehry közösen tervezték. A ház különleges formája miatt kapta a „Táncoló ház” nevet – két központi tornya úgy néz ki, mintha egy táncoló párt ábrázolna. A népnyelvben gyakran „Fred és Ginger” néven is emlegetik, utalva Fred Astaire-re és Ginger Rogers-re.
A Táncoló Házban irodák, galéria, kávézó és egy felső emeleti panorámás étterem is működik, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a városra és a Moldvára.

Petřín-torony

A tornyot 1891-ben építették a párizsi Eiffel-torony mintájára, annak ötszörös kicsinyített másaként. Petřín-torony nemcsak kilátóként, hanem szimbolikusan is Prága “csúcspontja” – szó szerint és átvitt értelemben is. (327 méterrel áll a tengerszint felett).

Jelenleg (2025. március) a toronyba vivő fogaskerekű felújítás miatt nem üzemel, de ha időnk engedi, érdemes ide is eljönni, és fentről pillantást vetni a Várra, az Óvárosra és a Moldva kanyargó folyamára.

Ne maradj le!  További hasznos utazós tartalmakért kövesd Facebook, Instagram és TikTok oldalamat!