Prága egyike Közép-Európa legelbűvölőbb városainak – persze csak Budapest után -, amely történelmével, mesés építészetével és különleges hangulatával évszázadok óta vonzza a látogatókat. Gyakran nevezik arany vagy száztornyú városnak, nem véletlenül: Prágában szinte minden utcasarkon rejlik valamilyen csoda.
Jó 10 évvel ezelőtt, még egy céges úton jártam életemben először Prágában. Nem sok minden rémlik erről az útról, ugyanis a nap nagy részét megbeszélésekkel töltöttem egy irodai tárgyalóteremben, ahonnan még csak kilátás sem nyílt a városra. Ám törlesztve ezt az adósságot, tavasszal ellátogattam Csehország fővárosába, ahol egy hosszú hétvégét eltöltve megmártóztam az aranyváros ragyogásában.
A prágai utazásom részletes útiterve árakkal, étterem ajánlókkal, hasznos utazási tanácsokkal ITT elérhető. Míg ez a beszámoló szolgáljon iránytűként a legszebb helyekkel, amelyeket jó szívvel ajánlok felkeresésre Prágában járva.
Prága legszebb látnivalói:
Asztronómiai óra (Orloj)
Az Asztronómiai Óra, vagyis az Orloj, az egyik legismertebb és leglátványosabb középkori műszaki remekmű Európában és Prága egyik ikonikus látványossága. Az Orloj története egészen 1410-ig nyúlik vissza, amikor Mikuláš of Kadan órásmester és Jan Šindel csillagász közösen megalkották. A szerkezet azóta is működik, ezzel ez a világ legrégebb óta működő asztronómiai órája.



Kafka szobor
Prága szívében, a Quadrio bevásárlóközpont mellett található David Černý cseh művész lenyűgöző alkotása, a Franz Kafka fejét ábrázoló kinetikus szobor. Kafka 1883-ban született és egész életében Prágában élt, a város német anyanyelvű zsidó közösségének tagjaként. Bár gyakran érezte magát kívülállónak – sem teljesen németként, sem teljesen csehként, sem teljesen zsidóként nem tudta azonosítani magát –, Prága atmoszférája és történelmi, szűk utcákkal teli óvárosa mélyen inspirálta irodalmi világát.


Týn előtti Boldogasszony templom
Az Óváros tér egyik legszembetűnőbb épülete kétségkívül a 14. századi Týn-templom, amelynek gótikus tornyai sötét árnyként emelkednek az égbe a város felett. Nevét a mellette álló egykori Týn-udvarról kapta, ami a középkorban fontos kereskedelmi központ volt. Akkoriban a templom szinte elbújt a környező házak között, ma viszont két tornya 80 méter magasra nyúlik az égbe.


Clementinum
A Clementinum Prága történelmi központjában található, a Károly-híd közelében. Az impozáns barokk épületegyüttes leghíresebb része a Barokk könyvtárterem, amely eredeti, 18. századi formájában maradt fen. A világ egyik legszebb könyvtárába jegy híján (foglalni előzetesen ITT lehet) nem jutottam be sajnos, csak a kápolnáig. De ha ti Prágában jártok, okvetlen keressétek fel.

Károly-híd
A Károly híd Prága egyik legismertebb és leglátogatottabb nevezetessége. Az óvárost köti össze a Kisoldallal (Malá Strana), és a Moldva folyó fölött ível át. Építését IV. Károly cseh király rendelte el 1357-ben, és a legenda szerint az építkezést pontosan 1357. július 9-én 5 óra 31 perckor kezdték meg. Ezt az időpontot tartották különösen szerencsésnek a számsor miatt (135797531).



Prágai Vár
A Prágai Vár a cseh főváros egyik legfontosabb történelmi és kulturális látványossága. Egy valódi város a városban, területe ugyanis több mint 70.000 m2. Alapítása a 9. századra datálódik, azóta királyi rezidencia és császári udvar is volt, ma pedig a cseh köztársasági elnök hivatalos székhelye.
A várat évszázadokon át bővítették és alakították, így benne keveredik a román, gótikus, reneszánsz és barokk építészet. A Prágai Vár nem csupán egy épület, hanem a cseh történelem élő lenyomata – ahol minden kőnek története van. A vár komplexumhoz számos ikonikus épület tartozik, amelyeket kombinált belépőjeggyel kereshetünk fel.
Szent Vitus Székesegyház




Régi Királyi Palota



Aranyművesek utcája




Szent György Bazilika



Zsidó negyed
A zsidó negyed, más néven Josefov, Prága belvárosának egyik legkülönlegesebb és történelmileg leggazdagabb része. A negyed eredete a középkorra nyúlik vissza, amikor a zsidó közösség itt kapott letelepedési lehetőséget – évszázadokon át elszigetelve éltek, saját iskolákkal, zsinagógákkal és temetővel.
A 19. század végén a városrendezés során a legtöbb középkori épületet lebontották, de a zsidó örökség számos kiemelkedő emléke fennmaradt. A negyedben tett sétánk során érdemes felkeresni a régi-új zsinagógát, a temetőt 12 ezer sírkővel és a Zsidó Múzeumot.
Púdertorony
A Púdertorony (Prašná brána) Prága egyik legismertebb középkori városkapuja, és a belvárosi Királyi út egyik kiindulópontja. Eredetileg a 15. században épült gótikus stílusban, mint a régi városfal része.

Táncoló ház
A Táncoló Ház (Tančící dum) Prága egyik legmodernebb és legikonikusabb épülete, amely erősen eltér a város hagyományos, történelmi arculatától. A Moldva-parton, a Jiráskuv-híd közelében található, és 1996-ban készült el.


Petřín-torony
A tornyot 1891-ben építették a párizsi Eiffel-torony mintájára, annak ötszörös kicsinyített másaként. Petřín-torony nemcsak kilátóként, hanem szimbolikusan is Prága “csúcspontja” – szó szerint és átvitt értelemben is. (327 méterrel áll a tengerszint felett).
Jelenleg (2025. március) a toronyba vivő fogaskerekű felújítás miatt nem üzemel, de ha időnk engedi, érdemes ide is eljönni, és fentről pillantást vetni a Várra, az Óvárosra és a Moldva kanyargó folyamára.
Ne maradj le! További hasznos utazós tartalmakért kövesd Facebook, Instagram és TikTok oldalamat!