Marokkó a színek, illatok és kultúrák lenyűgöző hazája, ahol a történelem és a modern világ kéz a kézben járnak. Csodás királyi városai, úgy mint Marrakesh, Rabat, Fez és Meknes számos utazót és világsztárt megihlettek már. Dea középkori bazársorok labirintusaiban járva is úgy érzi magát az ember, mintha egy időutazás részese lenne.
A marokkói élmény azonban nemcsak a látnivalókban, hanem az emberek vendégszeretetében is rejlik, akik magasról öntött mentateával és széles mosollyal várják a messziről jött látogatókat. Az egzotikus konyha – élen a tagine-nal -, a változatos tájak és a vibráló színek már csak plusz adalékok ahhoz, hogy Marokkóba, a legnyugatibb Kelet országába utazzunk.
Bátran ajánlom saját szervezésben is Marokkóba elutazni, amelyhez a beszámolón túl készítettem egy nagyon részletes marokkói útitervet azokról a helyekről, ahol személyesen is jártam. Ebben 14 oldalon keresztül praktikus utazási tanácsok mellett árakat, térképen jelölt látnivalókat, szállásokat és 12 napra lebontott programokat is találtok. (ITT érhető el)
Tanger
Az utazásomat Tanger városában kezdtem, ahova már megérkezni is maga volt a varázslat. A lemenő nap színei elképesztő színűre festették Tanger felett az eget és rózsaszín köntösbe vonták a domboldalon fecskefészekként felfelé kúszó fehér házakat.
A város az Atlanti-óceán és a Földközi-tenger találkozásánál fekszik, és évszázadokon át stratégiai kereskedelmi és kulturális csomópont volt. A különböző civilizációk, úgy a föníciaiak, rómaiak, arabok és európai hatalmak egyaránt nyomot hagytak Tangerben, ami a látnivalókat és kulturális keveredést illeti.
Tétouan
Tétouan Marokkó északi részén, a Földközi-tenger partjától mindössze pár km távolságra fekszik. A Fehér galamb városa – a címkét a fehér épületei után kapta – a világörökség részét képezi, amelynek medinája tökéletes állapotban megőrizte középkori jellegét és hangulatát.
A város különlegessége az andalúz hatásban rejlik, ugyanis a 15. században Tétouan nyújtott menedéket a Spanyolországból kiűzött mór és zsidó közösségeknek. Az óvárosban sétálva gyönyörű fehérre meszelt épületeket, mecseteket és színes mozaik díszítéseket találunk. Míg a Királyi Palota (Dar El Makhzen) és a környező piacterek a város kulturális és történelmi szívét képezik.
Chechauen
Chechauen Marokkó legkékebb városa, amelyet az országban járva már csak a látvány miatt is érdemes felkeresni. Ameddig a szem ellát, ugyanis mindent a kék szín ural, amelynek eredetére többféle teória is napvilágot látott.
Egyes vélekedések szerint a kék színnek spirituális jelentősége van és az istennel való kapcsolat szimbóluma, amelyet az Európából ide menekülő zsidók hozták magukkal. Mások úgy tartják, a kék szín segít a nyári, nem ritkán 47 fokos forróságot átvészelni. Ám a helyiek szerint ezek egyike sem igaz.
Szerintük a kék színű házak távol tartják a szúnyogokat, ugyanis az eredetileg Indiából származó színes por pigmentjeit a vérszívók nem képesek elviselni. Mára a kék szín a város védjegyévé vált és a turisták körében képeslapszerű utcarészletei miatt igazi fotós paradicsom.
Fez
Ha van egy hely Marokkóban, ahol megállt az idő, akkor az Fez városa. A világörökség részét képező óvárost (Fes el-Bali) 9000 szűk és kanyargós utca szegélyezi, amely tele van bazárokkal, műhelyekkel és történelmi épületekkel. Nem ez volt a legszebb marokkói város, ahol jártam, de az biztos, hogy az egyik legautentikusabb.
A legtöbb marokkói boltban gyönyörű bőrtermékeket kapni, amely mesterség évszázados múltra vezet vissza. Fez a bőrcserzés fellegvára és a világ legrégebbi, ilyen jellegű műhelye a Chouara, ahol a folyamatokba betekintést nyerhetünk. A színes agyagmedencék látványa a közeli boltok teraszáról magával ragadó. A szagok már kevésbé, de ezek elűzésére érkezéskor mentát adnak a látogatók kezébe. A fehér medencékben 2-3 napig áztatják a nyers bőröket, amelyekben az oltott mész és só mellett galambürülék és tehén vizelet is megtalálható. Miután megpuhultak a bőrök, új kádakba kerülnek át, ahol színt is kapnak. Ehhez természetes színezőanyagokat használnak, például a pipacsot a vörös, indigót a kék és hennát a narancs szín eléréséhez. A festést követően a bőröket a napon megszárítják, majd a kézműveseknek adják el, hogy onnan Marokkó híres termékei, többek közt táskák, kabátok és papucsok kerüljenek a boltok polcaira. A folyamat kizárólag kézi munkából áll, a módszerek a középkor óta változatlanok.
Volubilis
Volubilis Marokkó egyik legfontosabb régészeti helyszíne és az UNESCO világörökség része. Az ókori római kori város a Kr. u. 1. században élte fénykorát, és máig a legjobban fennmaradt római romok közé tartozik Észak-Afrikában.
A város fontos gazdasági központ volt a Római Birodalomban, főként az olajbogyó-termesztés és olívaolaj-előállítás miatt. A birodalom bukása után Volubilist a berberek és az arab hódítók lakták, mígnem a 11. század környékén elhagyták.
Ma a régészeti területen sok érdekességet találunk, úgy mint Caracalla császár emlékére emelt diadalívet, amely nagyon impozáns látványt nyújt, és az ókori római építészet egyik ékes példája.
A Bazilika és a három fő római isten (Jupiter, Juno, Minerva) tiszteletére emelt templom maradványai mellett érdemes külön figyelmet szentelni a padlómozaikoknak, amelyek számos házban épségben megmaradtak és mitológiai jelenetek mellett mindennapi élethelyzeteket ábrázolnak.
Moulay Iddriss
Marokkó legszentebb városa a hegyek között megbúvó Moulay Iddriss, amely sokáig zárva volt a látogatók elől. Fontos zarándokhely, itt található Marokkó első iszlám uralkodójának, Idriss I. sírja, aki a 8. század végén érkezett az országba. Mauzóleuma kizárólag muszlim hívők számára látogatható, és úgy tartják, öt látogatás itt felér egy mekkai zarándoklattal.
Meknes
Meknes, Marokkó négy királyi városának egyike, és az UNESCO világörökség része. A 17. században a birodalom fővárosaként szolgált az Alavida-dinasztia uralkodása alatt. A város legismertebb látványosságai közé tartozik a Bab Mansour kapu, amely a város legimpozánsabb bejárata, de jelenleg felújítás alatt áll (2024.november).
Emellett Moulay Ismail a szultán sírja, az El Hedim főtér, a királyi lovarda és palota épületei, valamint Meknes óvárosa is a város kiemelt látnivalói közé tartozik. A bazárban egy egyedülálló és ma már kihalófélben lévő foglalkozásra bukkantam, amelyet Marokkóban már csak itt, Meknesben űznek.
Rabat
Az Atlanti-óceán partján fekvő Rabatot a 12. században alapították, és egyike a négy királyi városnak (Fes, Meknes, Marrakesh). Turisztikailag közel nem olyan népszerű, mint a zárójelben felsorolt társai, de pont emiatt is üdítő volt felkeresni Marokkó fővárosát.
Casablanca
Marokkó legnagyobb városa Casablanca, amelynek a neve egybeforrt Humphrey Bogart valamint Ingrid Bergman főszereplésével világhírűvé vált és egyébként sokszoros Oscar-díjas mozifilmmel (1942). Én az utazásig abban a tudatban voltam, hogy a jeleneteket a valóságban is Casablancában forgatták, ahol a történet játszódik. Ám ez sajnos nem igaz.
A film teljes egészét ugyanis Kaliforniában vették fel biztonsági okok miatt, ennek ellenére a film hatalmas népszerűséget hozott ennek a marokkói városnak és feltette Casablancát a turisztikai térképre.
Marrakesh
Marokkó egyik leglátványosabb városa különleges színfolt az ország palettáján, szó szerint értve. A város épületeinek többsége ugyanis vörös színű, köszönhetően az Atlasz-hegység közelében található agyagos földnek, amelyből felépítették őket. A várost a 11. században alapították és ma is Marokkó egyik legfontosabb kulturális és történelmi központja.
Gazdag történelmi örökségekből Marrakeshben garantáltan nincs hiány, de tömegből sem, így erre érdemes főszezonban készülni. Az UNESCO világörökségek listáján megérdemelt módon szerepel az óváros, amelynek szépségében érdemes elmerülni.
Ne maradj le! További hasznos utazós tartalmakért kövesd Facebook, Instagram és TikTok oldalamat!