• Menu
  • Menu
kenya szafari utazás

Kenya utazás: a szafariktól a tengerpartig

Kenya Kelet-Afrika egyik legismertebb és legváltozatosabb országa, amely gazdag kulturális örökséggel, lenyűgöző természeti tájakkal és világszerte híres vadrezervátumokkal rendelkezik. Az ország az Indiai-óceán partjaitól egészen a Nagy-hasadékvölgyig terjed, ahol hatalmas szavannák, trópusi erdők és hegyek szabdalják ezerarcúvá a tájat.

Kenya látnivalói

Az ország legnagyobb turisztikai vonzerejét kétségkívül a szafarik jelentik. Különösen a Masai Mara park, ahol évente több millió állat vándorol és amelynek felkeresésével egy gyerekkori álmom teljesült. Örök életre szóló élmény volt szabad környezetükben látni az állatokat, amelyre korábban Borneó szigetén és Sri Lankán volt lehetőségem, és találkozni a Big five (oroszlán, leopárd, afrikai bivaly, orrszarvú, elefánt) tagjaival. Csakúgy, mint napokon keresztül a természetet figyelni és részesévé válni.

Ám Kenyát nem csupán a nemzeti parkok miatt érdemes felkeresni, gyönyörű partvidékei is vannak. Mombasa környékén hófehér homokos strandok és az Indiai-óceán kék vizei várják a pihenésre vágyókat. Míg a legmagasabb pontja, a Mount Kenya (5199 m) a hegymászók és túrázók körében egyaránt kedvelt célpont.

Két hetet töltöttem el Kenyában, saját szervezésű út keretében, amelynek során 6 nemzeti parkot kerestem fel, tengerparti aktív és passzív pihenéssel megtoldva. A részletes kenyai útitervem árakkal, hasznos utazási tanácsokkal és napra lebontott programokkal a támogatói oldalamon (ITT) érhető el. Míg ebben a beszámolóban Kenya varázslatos világába kalauzolom el az olvasókat állati érdekességekkel és kihagyhatatlan látnivalókkal.

Utazás Kenyába

Budapestről Kenyába nincs közvetlen repülőjárat, így Nairobiba csak átszállással juthatunk el. Időben leggyorsabban az EGYPTAIR járatával tehetjük meg az utat, kairói átszállással. Kairóig picivel több mint 3 óra az út, amelynek során már meleg ételt szolgálnak fel. Majd nagyjából 2 óra áll rendelkezésre az átszállásra Kairóban (ehhez vízum nem szükséges), majd további 5 óra repüléssel érkezünk meg Nairobiba.

A teljes út Budapestről Nairobiba 10 óra 25 perc, időben foglalva pedig 180.000 – 200.000 Ft között találni retúrjegyet, amelyhez feladott poggyász és fedélzeti meleg ételfelszolgálás is tartozik. További információk és menetrend az EGYPTAIR oldalán található.

Nagy állatvándorlás Kenyában

A nagy állatvándorlás (great migration) a világ egyik leglátványosabb és legnagyobb tömeges állatmozgása, amely évente több millió gnú, zebra és gazella vonulásával jár Kelet-Afrika szavannáin. A vándorlás évről évre megismétlődik, az állatok ugyanis a csapadéknak megfelelően mozognak a zöld legelők keresése érdekében.

 

A téli hónapokban az állatok a Serengeti Nemzeti Parkban tartózkodnak szaporodás céljából (Tanzánia), majd július és október között kelnek át a krokodiloktól hemzsegő Mara folyón, és érik el a Masai Mara Nemzeti Parkot Kenyában.

Örök életre szóló és libabőrös élmény volt, ahogy a park legelőit szinte feketére festették az állatok ezrei, amelyről készült videóm ITT érhető el. De maga az állatvándorlás is lenyűgöző példája annak, hogyan képesek az állatok alkalmazkodni a változó környezeti feltételekhez és hogyan marad fenn egy ökológiai körforgás a természetes ciklusok alapján.

Masai Mara Nemzeti Park

Kenyában több nemzeti parkot is érdemes felkeresni, viszont, ha csak egyre van idő/lehetőség, akkor az mindenképp a Masai Mara legyen. Ez ugyanis a világ egyik leggazdagabb és legváltozatosabb ökoszisztémája, amelynek 1500 km2-én több mint 95 különböző emlősfaj és 450 madárfaj osztozik.

Villásfarkú szalakóta
Az oroszlánoknál általában csak a nőstények vesznek részt vadászatban.
A zsiráf a világ legmagasabb szárazföldi állata, 5 méterre is megnő.

A „Masai” név a helyi maszáj törzsre utal, akik a terület hagyományos birtokosai, míg a „Mara” szó a maszáj nyelvben foltosat jelent. Utóbbi a tájra utal, ugyanis az 1800 méteres magasságban fekvő síkságon a fák, bokrok és árnyékos részek különleges és változatos mintázatot alkotnak.

A gepárd a világ leggyorsabb állata. Akár 100 km/h sebességgel is képes futni, amelyre mindössze 3 másodperc alatt gyorsul fel.

Impala

A Masai Mara lghíresebb eseménye kétségkívül a nagy állatvándorlás, amely július-október között a világ számos pontjáról rengeteg turistát vonz. Kiemelt időszakban a szafari túra ára nagyon széles skálán mozog, azonba, ha szeretnél költséghatékony, ámde élménydús módon szafarizni, akkor nézd meg az erről szóló videómat.

A Masai Mara parkban a Big Five, amelyek közé az oroszlán, elefánt, leopárd, orrszarvú és a kafferbivaly tartozik, megtalálható. De mellettük rengeteg más faj is él, mint például gepárdok, hiénák, zsiráfok, gnúk, zebrák, antilopok, gazellák és különféle madárfajok.

Marabu: a dögevő madarak közé tartozik.
A nagy állatvándorlás idején mintegy 1.2 millió gnú kel áll a Mara folyón.
A folyó partján vízilovakkal is lehet találkozni.
Afrikai elefánt a Masai Mara parkban.
Egy rejtőzködő leopárd, amelyet nem könnyű észrevenni a füves pusztán.

Varacskos disznó
A zebrák általábban a gnúkkal együtt vándorolnak, szoros szimbiózisban élnek velük.
A Mara folyó partja hemzseg a krokodiloktól, akik a vízilovakkal békésen megférnek egymás mellett.

A maszájok

A maszájok Kelet-Afrika egyik legismertebb nomád népcsoportja, akik Kenya és Tanzánia sík területein élnek. Könnyű felismerni őket vörös ruháikról, az ún. shukáról, amelyek már messziről világítanak a szavannák földszínű világában.

A nők és férfiak különféle ékszereket, karpereceket és fülbevalókat hordanak, amelyek fontosak a szépség és a társadalmi státusz kifejezésében.

Az élénk színű ruhák segítenek távol tartani a vadállatokat, amelyek nem szeretik a piros színt.

A maszájok életének központi eleme az állattenyésztés, különösen a marhatenyésztés. A marhák nem csupán gazdasági értéket képviselnek, hanem társadalmi státuszt is, és fontos szerepet játszanak a rituálékban, például az esküvők és áldozatok alkalmával.

A hierarchikus szerepek a mai napig meghatározzák a maszáj társadalmat, ahol is a közösséget különböző korcsoportokba sorolják.
A maszájok az állataikat szabadon bevihetik a nemzeti parkok területére is itatás céljából.

A fiatal férfiakból harcosok (moránok) válnak, akiknek fontos szerepük van a falu (ún. manyatta) védelmében és a jószágok legeltetésében. Míg a nők feladata a kunyhók megépítése, gyereknevelés és vízhordás.  A férfiak poligám házasságokat kötnek, ami a maszáj kultúra része.

A hagyományos maszáj kunyhó sárból, vízből és tehéntrágyából készül.
Egy falu általában 150-200 emberből áll.
A hierarchikus szerepek a mai napig meghatározzák a maszáj társadalmat, ahol is a közösséget különböző korcsoportokba sorolják.

A maszájok híresek látványos ugrótáncaikról („adamu”), ahol a férfiak egy körben állnak, és egymás után a levegőbe ugranak, hogy bemutassák erejüket és ügyességüket.

Házasságkötés előtt a hozomány mértékét tánccal határozzák meg. Minél magasabbra tud ugrani valaki, annál kevesebb tehenet kell megfizetni a lány családjának.

Bár a turizmus és modernizáció már betört a maszájok életébe is, de a legtöbben őrzik ma is hagyományaikat és kulturális örökségüket, amely fontos része Kelet-Afrika gazdag etnikai és kulturális palettájának.

Nairobi, az ország fővárosa

Ha valaki Kenyába tervez utazást, valószínűleg nem Nairobi lesz az úticélja, hanem a szafarik világa. Pár napot azonban megpihenni a repülőút előtt vagy után, illetve ráhangolódni a kenyai valóságra, teljesen jó, bár maga a város sok látnivalót azért nem kínál.

 

Nairobi a brit vasútépítés eredményeként jött létre az 1890-es években, akkoriban csupán egy vasúti depo volt Mombasa és Uganda között. A város azonban alig száz év alatt egy 5 milliós nagyvárossá nőtte ki magát, amely Kelet-Afrika egyik legfontosabb pénzügyi központja lett.

A város történetéről a Nairobi vasúti múzeum élénken tanúskodik.

Nem is olyan régen ezek a mozdonyok és vasúti kocsik forgalomban voltak, amelyek belseje szabadon bejárható.
A kiállítási tárgyak között többek közt az a szék is megtalálható, amelyen II. Erzsébet királynő utazott, amikor az 1950-es években látogatást tett Kelet-Afrikában.

A város központját a Kenyatta torony jelenti (Kenyatta International Convention Centre), amelynek környékén számos kormányzati épület, így a parlament is megtalálható.

Az Uhuru Park Nairobi belvárosában található, amelynek közepén egy mesterséges tó is helyet kapott.
Legfelsőbb bíróság épülete, amelyet a washingtoni fehér házhoz is hasonlítanak.
A Kenyatta torony tetején egy kilátó is üzemel, ahonnan belátni 360 fokban Nairobi modern részét.
A város az Egyenlítőtől délre helyezkedik el, 1 795 méteres tengerszint feletti magasságban, ami kellemes, mérsékelt éghajlatot biztosít egész évben.

Nairobi belvárosán kívül, a szegénynegyedeket elhagyva már sokkal több érdekességet találunk. Így a Nairobi Nemzeti Parkot, a Giraffe Centre-t és a David Sheldrick Vadvédelmi Alapítványt, amely az árván maradt elefántborjak megmentésére, gondozására és rehabilitálására specializálódott. Én ezeket a helyeket időhiány miatt nem kerestem fel, ugyanis elsősorban szafari programok voltak nálam a fókuszban, viszont ajánlom őket, ha pár napot valaki Nairobi környékén szeretne eltölteni.

Nakuru Nemzeti Park

A Nakuru egy kicsi, ámde annál varázslatosabb nemzeti parkja Kenyának, amely Nairobitól mintegy 3-4 óra autóútra található. A Nagy-hasadékvölgy közepén elterülő park 1754 méteren fekszik, amelynek tavát sűrű erdők és füves bokros területek ölelik körbe.

Legismertebb lakói a kritikusan veszélyeztetett fehér és fekete keskenyszájú orrszarvúk, de emellett a Nakuru-tó különösen híres flamingó kolóniájáról. A hely egy igazi madáparadicsom, ahol 400 különböző faj megfigyelésére nyílik lehetőség.

A zsiráfok mintázata olyan, mint az emberi ujjlenyomat, azaz minden példány esetében egyedi.

A Nakuru-parkban az elefánt kivételével a Big 5 többi tagja megtalálható, de útközben sikerült találkoznom ritka Rothschild-zsiráfokkal, impalákkal, hiénákkal, szitutungákkal és páviánokkal is. A park az orrvadászok ellen és az állatok védelme érdekében kerítéssel van körbevéve, és egy csodás vízesés (Makalia) is található benne.

Szitutunga
Egy vadászó foltos hiéna, amelynek a harapása az egyik legerősebb a világon.
Kenyában három zsiráffajjal találkozhatunk, képen a ritka Rotscild-zsiráf.
Fürdőző kafferbivalyok

Meglepő lehet, de a zebra alapszíne a fekete, és arra jönnek rá a fehér csíkok.
A Nakuru parkban fehér és fekete orrszarvúk is élnek.
A bivalyok látása meglehetősen rossz, általában bokrokban rejtőzködnek.

Amboseli, az afrikai elefántok otthona

A Kilimandzsáróval, Afrika legmagasabb csúcsával koronázott Amboseli Kenya egyik legnépszerűbb parkja. Érdekességként az „Amboseli” egy maszáj szóból származik, amely „sós por”-t jelent. Egykor a park helyén ugyanis egy tó volt, amelynek kiszáradt, itt-ott még mocsaras medrében ma több mint 2000 afrikai elefánt él egész évben.

Az elefántok családokban élnek és általában a nagymama vezeti a konvojt.

Az elefántok folyamatos vándorlásban vannak, hogy a napi 250 kg füvet és 150 liter vizet magukhoz tudják venni.

Az Amboseli Park a legjobb hely Kenyában, ahol közelről is meg lehet figyelni, a nem ritkán 60-80 főből álló elefántcsordákat. 1972 óta itt az állatok háborítatlanul és biztonságban élnek, és többek közt az Amboseli tudhatja magáénak a világ leghosszabb elefántagyarát és a legnagyobb afrikai elefánt példányát is.

A fürdőzés az elefántok napi rutinjának szerves része. A por a leégés mellett az élősködőket is távol tartja.
Akár 60 évig is elének, ormányuk tömege pedig eléri a 400 kg-ot.

Az elefántok füle kiterítve egy Afrika térképet mintáz.

Az elefántok folyamatos vándorlásban vannak, hogy a napi 250 kg füvet és 150 liter vizet magukhoz tudják venni.

Diani Beach és az Indiai-óceán

A Diani Beach Kenya egyik legszebb tengerparti üdülőhelye, amely fehér homokkal borított hosszú tengerpartjáról és kókuszpálmáiról híres. Bár kissé kiesik a szafarik forgatagából, de érdemes látogatást tenni az Indiai-óceán partján, a hely ugyanis tökéletes a pihenésre és aktív feltöltődésre is.

A Mombasától 30 km-re délre fekvő partszakasz egyik vonzereje a lenyűgöző korallzátonyokban és a gazdag tengeri élővilágban rejlik.  Az Indiai-óceán vizeiben többek közt bohóchalakkal, tengeri teknősökkel és gitárrájákkal lehet találkozni, amelyekről egy kisvideót készítettem:

A sznorkellezés és búvárkodás mellett a Diani Beach vízisport lehetőségeiről is híres, különösen a kiteszörfözés szerelmesei körében. De mellette kipróbálhatják a jet-skit, kajakozást, mélytengeri horgászatot és paddleboardingot is.

Számos all-inclusive szálloda és apartman található a partok mentén, amelyek közül a választásom a Diani Marine Diver’s Village-re esett. Csodálatos környezetben fekszik, amely tökéletes volt pár napos pihenésre, olvasásra és feltöltődésre.

A családi üzemeltetésű szálloda közvetlen közelében található Ali Barbour’s Cave Restaurant kiváló lehetőséget biztosít a gasztronómiai kalandozásoknak is. Az étterem egy 120.000 éves korallbarlangban fekszik, amelynek nyitott égboltja alatt lehet elfogyasztani egy romantikus, fine-dining jellegű vacsorát.

Tsavo Nemzeti park és az oroszlánok nyomában

A Tsavo Nemzeti Park Kenya legnagyobb nemzeti parkja, amely Mombasa és Nairobi között helyezkedik el, így könnyen megközelíthető mindkét városból. A parkot két részre osztják: Tsavo East és Tsavo West, amelyek 22.000 négyzetkilométert tesznek ki. Azaz közel 1/4 magyarországnyi méretet, amelynek vöröslő szavannái kiváló terepet nyújtanak a vadvilág megfigyeléséhez.

 A Tsavo parkban 500 madárfaj mellett elefántok, leopárdok, bivalyok, és olyan ritka élőlények is élnek, mint a fekete orrszarvúk. A terület leghíresebb lakói azonban a „vad” oroszlánok, amelyek a 19. század végén épült vasútvonal munkásait támadták meg, és “Tsavo man-eaters” néven váltak hírhedtté.

Hell’s Gate, a pokol kapuja

Hell’s Gate Park Kenya egyik leglátványosabb és legkülönlegesebb természetvédelmi területe, amely lenyűgöző sziklaformációival, vulkáni tájaival és aktív geotermikus tevékenységével vonzza a látogatókat.

A park különlegessége, hogy a legtöbb nemzeti parkkal ellentétben a terület gyalogosan és kerékpárral is bejárható (guide kíséretében), így közvetlen kapcsolatba lehet kerülni a vadon élő állatokkal. Nagy ragadozóktól nem kell tartani, de zebrák mellett zsiráfokkal, antilopokkal és varacskos disznókkal is találkozhatunk.

A Hell’s Gate egyik látványossága a mély szurdok, amelyet a föld alatti geotermikus tevékenységek és az erózió formáltak. A szurdokban gyalogosan tehetünk felfedezőtúrákat, ahol utunk során gőzölgő források mellett haladunk el, amelyek vize 50 fokos volt érzetre.

A Fischer’s Tower bazaltoszlop a park ikonikus sziklaformája, amely a hegymászók körében nagyon népszerű.
A Hell’s Gate parktól nem messze található a Naivasha-tó, amelyen csónakázásra is lehetőség nyílik.
A lúgos vizű Naivasha a madárkedvelők paradicsoma.

A pelikánok mellett sasokkal is találkozhatunk itt.
A tó közepén található Crescent Island-en zebrák és antilopok élnek.
A szafari fotók OM-System OM-5 készülékkel és  M.Zuiko 75-300 mm objektívvel készültek, amelyet az Olympus Mintabolt biztosított az utazásomhoz.

Ne maradj le!  További hasznos utazós tartalmakért kövesd Facebook, Instagram és TikTok oldalamat!